Afscheid van de Spahis 19 Het zal U achteraf wellicht interesseren wat het nu allemaal voor projectielen geweest zijn, die ons zo'n prachtig kleurrijk schouwspel hebben voorgeschoteld. Al die bommen en raketten dragen mooie na men. Zo hadden we onder meer Cobra's, Ve- suviusbommen, Robynraketten en Straaljagers. Verder de grote dubbele Niagarawaterval, ver schillende soorten luchtkanonnaden, grondstuk ken afgestemd op het jubileum van het bedrijf en tot slot een kanonnade van grote Italiaanse en Napolitaanse kruitbommen. Begunstigd door prachtig helder weer en tegen de achtergrond van de boomgroep van de Oos terhof werd dit vuurwerk een schouwspel om nooit te vergeten. Op maandagochtend was er in het Park een kleine bijeenkomst, waarop de Commandant van het Eskadron Spahis de gastheren ten af scheid een Mohammedaanse maaltijd aanbood. De gelaatsuitdrukking van de heren op neven staande foto getuigt ervan dat de aangeboden gerechten wel iets van smaak verschilden van hetgeen wij in Nederland normaal plegen te eten! Als herinnering aan hun verblijf in Rijssen, kre gen alle Spahis een souvenir, terwijl de offi cieren een exemplaar van ons jubileumboek in ontvangst mochten nemen. Ofschoon dit Eskadron meerdere malen per jaar medewerking verleent aan openbare feestelijk heden, meenden wij toch te mogen opmerken, dat de Spahis de ontvangst en het verblijf in Rijssen buitengewoon plezierig hebben gevon den. Wij mogen dan ook wel zeggen, dat er tijdens het 6-daagse verblijf in Rijssen een ware vriend schapsband is ontstaan tussen de feestvierende Rijssenaren en hun Franse gasten. Blijkbaar hebben de taalmoeilijkheden deze ver broedering dus niet in de weg gestaan. Zo ont ving een Rijssenaar enige weken na afloop van het feest een brief uit Senlis, waarin één van de manschappen uiting gaf aan zijn erkentelijkheid voor de gastvrije ontvangst, welke die bij voor gaande bezoeken, waaraan hij had deelgenomen, verre had overtroffen. Misschien is de oorzaak van deze prettige sfeer voor een deel ook te verklaren uit het feit, dat de Sphahis tot dusver altijd hebben deelgenomen aan evenementen, georganiseerd door openbare instanties, waarbij zij dikwijls in kazernes ge legerd zijn, terwijl hier voor het eerst werd op getreden voor een particuliere onderneming, waar een intiemer contact met de gastheren mo gelijk was. Hoe het ook zij, het verblijf van de Spahis zal in onze herinnering voortleven als een hoogtepunt van de jubileumviering. Bepaald frappant was de voorspelling, die de Commandant van de Spahis ons deed, met be trekking tot het weer. Toen wij ons bij onze eerste ontmoeting zorgelijk uitlieten over ons Nederlandse kikkerklimaat, vertelde hij ons, dat de Spahis altijd goed weer hadden bij hun uit voering, maar dat het bij hun vertrek wel zou gaan regenen. En warempel, toen de Spahis zich naar het station begaven op maandagmid dag kletterde de regen op ons neer!

Het Anker | 1960 | | pagina 21