HOLTEN en Ter Horst Co 9 Het 125-jarig jubileum van de Koninklijke Jute- spinnerij en -Weverij ter Horst en Co, is niet alleen voor de gemeente Rijssen, waar de gehele geschiedenis van 125 jaren zich heeft afgespeeld, een reden tot vreugde en dankbaarheid, doch ook de gemeente Holten, die in de historie van ter Horst en Co slechts in bepaalde perioden daarvan een rol heeft gespeeld, deelt in de glorie van deze herdenking. Ter Horst en Co is in Rijssen groot geworden en heeft wellicht ook Rijssen groot gemaakt, doch ook Holten heeft de jaren door steeds ge profiteerd van de bloei van het bedrijf, dat thans zijn jubileum viert. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan de jaren sedert 1957, toen ter Horst en Co een neven- bedrijf in Holten vestigde, doch evenzeer aan de tijd tussen 1876-1909 toen ter Horst en Leestemaker in de oude openbare school jute zakken vervaardigden. Ook in de periode van 1909 tot 1957 heeft ter Horst en Co aan menig Holtenaar in Rijssen goed werk geschonken. Terstond na de tweede wereldoorlog werd ook te Holten sterk de behoefte gevoeld om de werk gelegenheid voor eigen ingezetenen ter plaatse te verruimen. De werkgelegenheid op de boerenbedrijven be gon in die tijd reeds aanmerkelijk minder te worden; het werkforensisme nam sterk toe, zo dat er alle aanleiding toe was maatregelen te beramen, waardoor vestiging van industrieën zou kunnen worden aangemoedigd. De ontsluiting van industrieterreinen was daar bij wel de eerste voorwaarde welke moest wor den vervuld. Bij het voeren van dit nieuwe beleid werd im mer voor ogen gehouden, dat het aantrekken van nieuwe industrieën en bedrijven in die ma te diende te geschieden, dat er slechts werkge legenheid voor de eigen mensen zou worden geschapen, maar dat er ook de waarborg was dat er voldoende mensen zouden zijn om de gevestigde bedrijven te bemannen. Het gemeentebestuur heeft tezamen met de in dustriecommissie steeds zijn verantwoordelijk heid in dit opzicht zowel jegens de eigen be volking, die om werkgelegenheid in eigen gemeente vroeg als tegenover de stichters van industrieën en bedrijven gevoeld. Deze verantwoordelijkheid jegens deze laatsten heeft het gemeentebestuur steeds kunnen dra gen, doordat de industriecommissie onder lei ding van haar voorzitter Beltman, zich op de hoogte hield van het potentiële aanbod van ar beidskrachten in deze gemeente. Aldus toegerust kon ter Horst en Co in 1957 er op vertrouwen, dat zijn bedrijf in Holten niet zou lijden aan een tekort aan personeel. De betekenis van ter Horst en Co voor Holten is niet gering. De vestiging van het bedrijf viel in een tijdsgewricht, waarin aan meer werkge legenheid grote behoefte bestond. De gemeente Holten heeft de komst van ter Horst en Co in 1957 met veel vreugde en vol doening begroet, omdat de naam van de ven nootschap bij allen een goede en vertrouwde klank had. Men wist dat men als fabrieksar beider bij ter Horst en Co geen nummer is, doch dat men als mens om werk en karakter wordt gewaardeerd. Het is weliswaar geenszins de bedoeling om Holten zijn eigen vertrouwde karakter te ont nemen en er een fabrieksplaats van te maken, doch dit ontslaat het gemeentebestuur allerminst van de plicht in alle bescheidenheid een zekere industrievestiging te animeren en daarvoor de voorwaarden te scheppen. De geographische ligging van Holten stempelen het als het ware tot een streekcentrum, zij het van bescheiden allure. Door zijn zeer gunstige ligging aan een kruising van belangrijke wegen is het voorbestemd om mensen tot zich te trekken en om midelpunt te worden van allerlei activiteiten.

Het Anker | 1960 | | pagina 11