Zakkennaaisters op weg naar de fabriek 1900) 28 De huur voor een arbeiderswoning bedraagt om streeks 12 stuiver per week. Daarvoor heeft men een woonkamer waarin gekookt wordt, een kleine kamer met een bedstede, een bescheiden zijkamer tje, dat als bergplaats voor vaatwerk, turf etc. dienst doet en een deel waar wat vee kan staan. De meeste arbeiders houden een koe, een varken, soms slechts een geit en wat kippen. Op de zolder (een kelder is er niet) worden de aardappelen bewaard. Sommige huizen hebben een eigen waterput met welwater - dikwijls gevaarlijk dicht bij de beer put! - dat als drinkwater wordt gebruikt. Vele gezinnen zijn aangewezen op de stadspomp, wat de watervoorziening betreft. De maaltijden zijn sober: karnemelksepap en pannekoeken van gruttemeel, met spek gebakken en tussen roggebrood gelegd vormen het ontbijt. Om 12 uur zijn aardappelen met een beetje vet en spek - een enkele keer vlees - alles wat de pot schaft. Na het werk, om een uur of vier in de middag eet men brood, hoofdzakelijk roggebrood en dan vaak nog karnemelksepap voordat men slapen gaat. Voor sterke mensen is de harde strijd om het be staan vol te houden. Twaalf uur in de fabriek, dan nog het nodige werk op het eigen of gepachte land. In 75 jaar is er gelukkig veel veranderd in de wereld. Bijna iedereen kan thans werk vinden, een goed loon, zekerheid en. een toekomst. In de spin- zalen, de naaizalen, de spoelerijen en weverijen van Ter Horst heeft zich de ene verandering na de andere voltrokken. De sociale voorzieningen zijn met sprongen verbeterd: gezinsverzorgsters staan klaar om bij ziekte of bevalling de taak van de huisvrouw over te nemen. Er is een cantine, waar gratis thee en koffie wordt geschonken en een badhuis, toegankelijk voor personeelsleden met hun gezinnen en voor de burgerij. 75 jaar geleden werd er aan ontspanning nauwe lijks gedacht. Nu staat er het Parkgebouw, is er de Personeelsvereniging met zijn muziek- en tambourcorps, zijn wandelclub, voetbal, korfbal en de eigen revue's. In de Huishoudschool van Ter Horst Co. N.V. wordt voor verdere alge mene ontwikkeling gezorgd. Al betalen we meer dan 12 stuiver huur in de week, we hebben dan toch een eigen Bouwfonds, waardoor - met behulp van renteloze voorschot ten - personeelsleden de gelegenheid krijgen eige naar te worden van een huis. Het Pensioenfonds, Spaarfonds, Ziekenfonds, Weduwe- en Wezen fonds geven zekerheid voor de toekomst. Er is in 75 jaar veel veranderd in de wereld, veranderingen waarbij we weinig stilstaan, die we vanzelfsprekend vinden. Daarom is het goed de blik nog eens te richten op het jaar 1885 en ons te realiseren dat er in Rijssen en bij Ter Horst veel is gebeurd, waar we dankbaar voor kunnen zijn.

Het Anker | 1960 | | pagina 30