Uwe vergadering mede te delen, dat zij voornemens zijn eene stoomfabriek te de zer gemeente op te richten De eerste spinmachines worden bij Fair- bairn besteld, de stoommachine komt van Bracewell Griffith. Voor de bouw van de fabriek wordt een openbare aanbesteding gehouden op 1 juni 1864 bij „De Heer M. Koenderink, loge menthouder te Rijssen", aldus de adver tentie. Er komt moderne verlichting in de nieuwe fabriek: gaslicht In 1865 draait de stoommachine Beetje bij beetje komt de produktie van jutegaren op gang. Periodes van grote drukte worden afgewisseld door tijden waarin door het jontbreken van orders op voorraad wordt 'gewerkt. In 1867 wordt reeds meer dan 20.000 kg garen per week gesponnen Gerrit ter Horst, zoon van Jan Harmen, gaat in 1867 naar Engeland om zich op de hoogte te stellen van de ontwikkeling al daar. Hij blijft er een jaar. In 1868 werkt ook het eerste stoomweef- getouw. De tweede zoon van Jan Harmen, Jan doet in 1869 zijn intrede in het bedrijf na dat hij zich eerst in Enschede bekwaamd heeft in de textielindustrie. Inmiddels heb ben kalander en mangel en ook een hy draulische pers een plaats gevonden in de nieuwe fabriek. Het gebouw waar de handweverij nog wordt beoefend (w.o. ter Beek) gaat in 1873 in vlammen op. Om herhaling van het te laat ontdekken te voorkomen, komt er een wacht met de inmiddels uitgevon den controleklok. Derk ter Horst stichtte inmiddels een eigen fabriek aan de Boomkamp. Deze is later in de firma Ter Horst Co. opgegaan. Enkele data: In 1885 komt er een pakhuis. 1888 brengt de lang verbeide spoor trein. Gerrit ter Horst overlijdt in 1889. Nieuwbouw Bijvank, 1924 3

Het Anker | 1960 | | pagina 3