Of het met het oog op de kosten verant woord is een wasmachine aan te schaffen, leert de volgende uiteenzetting. Neem aan, dat gemiddeld 10 kg. wasgoed per 14 dagen wordt verwerkt, dat de was machine (met elektrische wringer) f 520, kost en 15 a 20 jaar dienst kan doen, dat wordt gewassen met huishoudzeep en soda en dat per was 80 liter heet water uit de geiser wordt getapt. De kosten van het thuis wassen bedragen dan per jaar: afschrijving en onderhoud wasmachine f 32,50 gasverbruik en hout f 19, stroomverbruik voor wasmachine en strijken f 10, ^waterverbruik f 6, wasmiddelen f 36,40 f 103,90 Wordt de was buitenshuis behandeld a f 0,60 per kg., dan bedragen de kosten per jaar hiervoor 26 x f 6,f 156, Daar de meeste mensen hier in Rijssen vast en zeker meer dan 10 kg. wasgoed in de 14 dagen hebben, wordt het dus veel goedkoper om zelf te wassen, want boven genoemde getallen zijn nodig voor 10 kg., maar wanneer men 15 kg. of meer wast, komen wij ook met dezelfde bedragen uit en is het dus„hoe groter de was, hoe voordeliger het gebruik". Goed kopen is dus werkelijk een kunst. Want de man verdient de centjes en de vrouw moet ze weer uitgeven en dan na tuurlijk met overleg en verstand. De huis vrouw heeft zich dus eerst af te vragen of de koop werkelijk nodig is, maar ze moet tevens verstand hebben van kwaliteit in verhouding tot de prijs en het doel Koken Het koken staat op het ogenblik meer in de belangstelling dan het naaien op de Huishoudschool. Dit komt misschien, omdat het koken klassikaal gebeurt en men dus nooit op een beurt behoeft te wachten, wat met naaien wel het geval is en men dus wel eens niets zat te doen. Maar wordt een clubje te groot voor één lerares, dan ligt het zeker in de bedoeling dat dit gesplitst wordt en iedereen dus toch naar hartelust z'n zomergarderobe kan maken. Het woord „zomergarderobe" moet voor jullie meisjes zeker wel het sein zijn om meteen wakker geschud te worden en als de hazen naar de winkel te gaan en een lapje of couponnetje te kopen, want zodra het weer omslaat zitten we in de zomer en dan zeggen jullie: „Hadden we onze jur ken nu maar klaar". Natuurlijk kunnen wij ook weer clubjes getrouwde vrouwen vormen, zodat ook zij hun jeugdig kroost in 't nieuwe pak kun nen steken onder het motto„Alles van de huishoudschool". De lopende cursussen zijn als volgt Knippenalleen vrijdagavond. Naaien: dinsdag, woensdag en donderdag, zowel 's morgens als 's middags. Koken: cursus fijne keuken, 10 lessen, te beginnen woensdag 27 april, 7.30 uur. Geef je spoedig' op, want deze avond loopt al vol. Kinderverzorging, Ziekenverpleging thuis Wie belangstelling heeft, en dat heeft toch iedereen, geeft zich spoedig op aan de Directrice van de Huishoud school: mej. J. E. v. d. Gaast, tel. 345. Amandeltaart (ook voor de wonderpan) 150 gram grof gehakte amandelen, zon der schil 225 gram boter of margarine 225 gram basterd 4 eierdooiers 1 citroen 125 gram zelfrijzend bakmeel 1 theelepeltje zout 100 gram maizena 4 eiwitten 19

Het Anker | 1960 | | pagina 19