Van een land ver over zee Zware wolken boven Adelaideeen uitzondering III De Australiër trekt zich terecht van onze smaak niets aan. He could not care less. En bovendien je kunt hier van alles en volop krijgen om naar je eigen smaak voedsel te bereiden. De leveranciers kijken wel steeds gek op als je allerlei groenten (inbegrepen aardappelen) en zelfs kaas koopt, maar het is te koop en van goede kwaliteit. Australië is wel een fruitland bij uitnemend heid. Het hele jaar door, en ook maar niet zo'n klein beetje. Sinaasappelen, manderij- nen, ananas, citroenen, druiven, appelen, perziken, abrikozen, bananen, vijgen, me loenen, tomaten, pruimen enz. Vruchten ook die ik nooit eerder had gezien: necta rines kruising tussen perzik en abrikoos; paw-paw een soort meloen in de vorm van een reuzepeer, aan struiken; passion fruit maat en vorm van pruim, maar zonder sap, bitterzoet van smaak. En dat alles kun je in je eigen tuin heb ben. Maar bessen willen hier niet groei en en ook sommige Nederlanse groente soorten doen het niet, speciaal kool. Hoger in de bergen gaat dat weer beter. Het weer is hier zo betrouwbaar dat haast geen zaterdag voor de sport verloren hoeft te gaan. Want op zaterdag trekt jong en oud er op uit. Sommigen na werktijd, maar de meesten al vroeg want de meeste men sen werken tot en met vrijdag. Allerlei sporten worden beoefend: „football",, ten nis, golf, bowls, zwemmen, cricket, lacrosse. Zoals gezegd, het weer gooit zelden roet in het eten. Zelfs in de winter is er in Zuid-Australië, praktisch geen dag zonder A zon, ook al kan het diezelfde dag ook™ regenen. Als ik in die anderhalf jaar hier zeven zonloze dagen heb meegemaakt, is het veel. „Football" is de populaire wintersport. Een sport echt voor de Old Australians, en dan nog alleen in West- en Zuid-Australië, Victoria en Tasmanië. Het lijkt niet op ons voetbal. Dat heet hier „soccer", als in En geland, en „soccer" wordt slechts door im migranten gespeeld. Maar zowel voetbal als soccer wordt alleen op zaterdag gedaan, net als „rugby" in de andere staten. Bij „football" treden twee acht tientallen in het veld, een ovaler terrein. 12

Het Anker | 1960 | | pagina 12