Onze tuin en onze kamer planten Nu de eerste lenteboden zich weer aankondigen, worden ook veel tuin- bezitters weer onrustig en degenen die in het bezit van bak of kas zijn, tref fen al de nodige voorbereidingen om te zaaien. Door veel liefhebbers is gevraagd hierover eens te willen schrijven en wel speciaal over de teelt van Salvia's in de koude bak. Voordat we hier verder op ingaan zullen we eerst moeten nagaan of de mogelijk heid aanwezig is dit uit te voeren. Naast een grote dosis geduld moeten er nog aan andere voorwaarden voldaan kun nen worden. Wanneer een werkende man deze liefhebberij heeft en 's morgens vroeg de deur uit gaat dan kan hij zonder hulp van een huisgenoot niet tot goede resul taten komen omdat het 's morgens nog te koud is om het dekmateriaal te verwijde ren, of later op de dag de ramen op lucht te zetten, wanneer de zon doorbreekt en de temperatuur in de bak te hoog zou worden. U moet dus eerst iemand zien te vinden die deze karweitjes voor u kan uitvoeren. Wanneer u dan nog een plekje in huis kunt vinden waar de temperatuur dag en nacht 7075° F. is en u mag daar het zaaibakje neerzetten van de vrouw des Ihuizes, is de mogelijkheid aanwezig zelf Salvia's te kweken. Om vroeg bloeiende Salvi's te krijgen is het nodig dat op tijd gezaaid wordt en wel van half tot eind februari. De sterkste onder de Salvia's is wel de St. Jansvuur, welke 30 cm. hoog wordt. We zaaien in een plat aarden bakje of sigarenkistje, dat gevuld wordt met 2 de len bladaarde, 1 deel turfstrooisel, 1 deel scherp, grof zand, terwijl we er voor zor gen 2 a 3 cm. van de bovenrand te blijven. Nu mag er gezaaid worden waarbij we er voor zorgen, dat het zaad zo gelijkmatig mogelijk over het zaaibakje verdeeld wordt na het zaaien een dun laagje van het zelfde grondmengsel een halve cm.) over het zaad strooien en vervolgens luchtig aandrukken met een lucifersdoosje. We dekken het bakje af met een stukje glas of stevig plastic en geven het een warm plekje waar de temperatuur is zo als boven omschreven. De grond regelmatig vochtig houden met lauw warm water, wat men het best kan doen met een nevelspuit. Na verloop van acht a negen dagen zullen de meeste zaden ontkiemd zijn, we ver plaatsen dan het bakje naar het venster raam in het volle licht en halen het glas er af. Wanneer het nog hard vriest, moet men 's nachts het bakje niet voor het raam laten staan. Ongeveer drie weken na het zaaien moeten de plantjes verspeend worden, we nemen een grondmengsel van half bladaarde. half turfstrooisel en zetten de plantjes 5 cm. uiteen, het liefst in kistjes of bakjes die een diepte van 8 tot 10 cm. hebben, ze krijgen dan een goed wortelgestel. Intussen is de weersgesteldheid meestal al wel van dien aard, dat de kistjes overdag in de bak gezet kunnen worden, dus 's nachts nog weer naar binnen. De plantjes blijven zolang in de kistjes tot ze elkaar raken, dat is dan ongeveer begin april, de vorstkansen zijn dan al zo klein dat we ze uitplanten op afstanden van 15 cm. in de bak, die we vooraf in ge reedheid hebben gebracht, met dezelfde grondsoort als waarin ze de laatste keer verspeend zijn. Ondanks de kleine kans op zware nacht vorsten is het oppassen; vorig seizoen zijn zeer veel planten in de bakken bevroren op 2021 april bij degene die niet voldoende gedekt hadden. Bij een temperatuur van 6570° F. kwe ken we de Salvia's verder op; om daar eni ge kontrole op te hebben, is het nodig een thermometer in de bak aan te brengen en een paar keer per dag te kijken. Wan neer de temperatuur te hoog wordt de ramen verder op lucht zetten. Is hij daar entegen te laag, dan minder luchten en tegen de avond geheel sluiten. Salvia's worden nog al eens bezocht door slakken. Deze diertjes kunnen een ware ravage aanrichten wanneer niet bijtijds maatregelen genomen worden. U kunt ze bestrijden met het in de handel zijnde Slakkendood. en door ze overdag op te zoeken. Op donkere, vochtige plaat sen houden ze zich meestal schuil; wan neer er bloempotjes in de bak staan, zitten 21

Het Anker | 1960 | | pagina 21