en zijn spel Wanneer het baby'tje nog maar heel klein is, lijkt het alsof er niets in de wereld is wat hem interesseert, dan zijn voeding, en het maken van vuile luiers en dan gebeurt dit alles nog onbe wust. Wanneer we terugdenken aan onze prilste jeugd, weten we nog wel episoden •rit onze kleutertijd, maar nooit meer dat ive nog een baby waren en op een vacht werden gefotografeerd, precies wanneer wij een half jaar waren. En later, vallen en opstaan in de box, niets maar dan ook niets kunnen wij ons van deze tijd her inneren. En toch hebben onderzoekingen van de laatste jaren ons geleerd, hoe bij zonder belangrijk de periode van baby en kleuter is en hoe juist dan de grondslagen voor de verdere ontwikkelings-kansen ge legd worden. Spel en speelgoed bieden het kind mede de kans tot die ontwikkeling. Het is dus beslist niet zo, dat wij het spel en het speelgoed van een kind kunnen beschouwen als alléén maar een plezierige ontspanning in een zorgeloos bestaantje. Integendeel, zijn speelgoed is als het ware zijn leermateriaal door middel waarvan hij verschillende vormen en eigenschappen leert kennen het biedt hem de gelegen heid zich vertrouwd te maken met vele onbekende ervaringen. Al spelende ont waakt zijn fantasie en zijn gevoelsleven. Zeer zeker is het de moeite waard zich te verdiepen in de eisen die aan goed speel goed moeten worden gesteld. Wij zouden ^■illen beginnen met het speelgoed van ^maby en boxkind. Het eerste speelgoed dat men een kind geeft is de rammelaar. Reeds na enkele maanden merken wij hoe zijn aandacht geboeid wordt, wanneer zo'n zachtjes rin kelend voorwerp heen en weer bewogen wordt. Het kan ook een bosie kleurige plastic vingerhoedies aan lintjes geregen ziin. die de moeder laat tinkelen, of een kettinkje met, gekleurde plastic schijfjes. Maar reeds enkele weken later is de baby aan een voorwerp toe. dat hij na enige oefening zelf leert vasthouden en heen en weer bewegen. Een rammelaar aan een steeltje is daarvoor het meest geschikt. Merkwaardig dat het zo moeilijk is een eenvoudige stevige rammelaar te kopen. De meesten hebben te veel tierelantijn tjes. Omdat de baby alles dadelijk naar de mond brengt bezeren zij zich daar licht aan. Wanneer de tanden doorkomen ver langt het kind een bijtring van been of hard plastic, om naar hartelust op te klui ven. Wanneer de baby zo bewegelijk wordt, dat we begrijpen dat hij behoefte krijgt aan wat meer bewegingsruimte, of ook wanneer we menen dat een kleine luilak tot wat meer beweging aangespoord moet worden, is de tijd gekomen om een box aan te schaffen. Veel kinderen hebben eerst moeite om te wennen aan de grote ruimte rondom. Bovendien is omrollen en naar hartelust spartelen in den beginne een vermoeiende bezigheid. We zullen hen dus langzamerhand aan de box moeten wennen en hen er eerst nog niet te lang in laten. Maar de bedoeling van een box is, dat het kind vertrouwd raakt met een wijdere omgeving en dat het ge legenheid krijgt zich te oefenen in bewe gen, rollen, kruipen en later staan. Het is dus verstandig een ruime box te kopen, natuurlijk met een vlondertje tegen de tocht die onder de deuren doorkomt. In de kleine driehoekige boxjes die zo ge makkelijk in een hoekje passen mist het kind de nodige ruimte en de ronde met plasticdraad bespannen box, die men tegen woordig veel ziet, bliikt niet stevig te staan en is ook niet veilig genoeg wanneer de baby klimpogingen gaat ondernemen. Voor het boxkind is er al heel wat speel goed te verzinnen, maar we doen het geen deugd wanneer we het te veel tegelijk geven. Twee speelgoedjes zijn voorlopig genoeg. Een bal, nog niet al te groot, maar toch zo dat deze niet tussen de spijlen van de box door kan. De ervaring dat een rond voorwerp wegrolt is nuttig, maar het is sneu als dat prettige speelding ineens ver dwijnt. Een plasticbal is hygiënisch, goed afwas- baar, evenals de nylon-pluche ballen, die zo lekker zacht aanvoelen. Een ander speelgoedje voor het boxkind is een kleurecht rubberpoppetje of beestje, dat het gemakkelijk kan vasthouden en 19

Het Anker | 1960 | | pagina 19