Van een Sand ver over zee ii En zo komen we vanzelf op de immigran ten. Want het wordt algemeen erkend, dat heel dat waterbouwkundige kar wei onmogelijk zou zijn geweest zonder de New Australians, die zeker 75 van de werkkracht uitmaken. Het woord New Australian kom je hier om de haverklap tegen, in goede en in kwade zin, soms welwillend gebruikt, soms jaloers. Bij alle schoolexamens slaan immigranten het beste figuur, maar in strafzaken bij de rechtbank weten ze ook nogal eens voor de dag te komen Nu is er natuurlijk geen veelzijdiger woord dan „immigrant" of „New Australian" of „Continental" (een derde aanduiding voor hetzelfde verschijnsel). Nooit van mijn leven heb ik zoveel ver schillende soorten Europeanen ontmoet als hier. O ja, „Europeans" worden ze ook vaak genoemd, een vierde mogelijkheid. Alle soorten West- en Noord-Europeanen zijn hier te vinden, maar ook ontelbare Italianen, Kroaten, Serviërs, Grieken, Hongaren, Oekraïners, Polen, Slovenen, Litauers, Letten, Estlanders, Maltezers, Cyprioten. De meesten blijf je als zodanig herkennen, ook lang nadat ze zijn gena turaliseerd (dat kan na vijf jaar verblijf hier). Hun uiterlijk, kleding, houding, ac cent, dat alles blijft hun verraden. Zelfs hun lachen. Dat klinkt misschien vreemd, maar de eenvoudige reden is dat het 16 echte zichtbare en hoorbare lachen door Australiërs niet wordt beoefend. Het wordt blijkbaar beschouwd als te op zichtig, te „Continental". Er wordt hier ook door kinderen verbaasd, ja verstoord gekeken, als importkinderen zich in een hartelijke lach uiten. De „smile" is hier favoriet, meestal een glimlach zonder in nerlijk. Dat wil niet zeggen, dat de Australiërs niet hartelijk zouden kunnen zijn. Maar vanaf de jongste jeugd en ook in de schoolbanken wordt lachen in onze zin als te opvallend veroordeeld en ver^L meden. Dat zijn van die kleine emigratie^ verrassingen, die niet in de handboekjes vermeld staan, en die tegen wil en dank een band smeden tussen de diverse Euro pese nationaliteiten, die elkaar in Europa niet aan zouden kijken. Al die nationaliteiten hebben hun eigen gemeenschapsleven in kerken en vereni gingen. Soms kom je ze ook in speciale beroepen tegen, zoals de Italianen in de bouwvakken, de Grieken in eetzaakjes, de Polen bij de spoorwegen. Maar al zijn er dan na de oorlog haast een miljoen vreem- Een gom-boom aan de oever van de Murray

Het Anker | 1960 | | pagina 16