de goede 9 maanden van het jaar, maar in de winter (juni, juli en augustus) is het wel eens bezwaarlijk. De meeste wagens zijn dan uitgerust met een gebogen kap van plastic of metaal, boven het raampje naast de bestuurder, waardoor regen en wind worden afgeleid. Je ziet hier wel vooruitstrevende lieden met „onze" verlichte wijzers of knipper lichten, maar die gelden hier niet volgens de verkeerswetten. Het is eigenlijk een overbodige luxe, want je moet toch je rech terhand gebruiken. 's Avonds is het helemaal uitkijken voor iemand, die op de Australische wegen nog niet thuis is. De meeste auto's hebben na melijk maar één achterlicht. Als dat aan de rechterkant zat, was het niet zo erg. Maar het mag ook in het midden zitten en daar zit het meestal, dus uit de verte weet je niet of er een fiets of een motor fiets of een auto voor je rijdt. Het is hier allemaal wat zorgelozer en minder gere geld dan in Nederland. Totaal onverlichte auto's op de weg 's avonds zijn geen zeld zaamheid. Hetzelfde geldt van fietsen, die meestal volkomen onverlicht zijn. In één woord komt het hier op neer: in Nederland is de verkeerswetgeving meer preventief. Hier in Australië moet je ook niet proberen om een ongeluk te maken, maar dat merk je pas achteraf. Geen po litieagent die je aanhoudt voor je snel heid of je onvoldoende verlichting. Maar heb je door eigen schuld eenmaal brokken gemaakt, dan is de straf niet gering. En van die wetenschap gaat natuurlijk ook wel een remmende invloed uit. Kunt U nog iets meer aanhoren over auto's Het hele leven is er hier zo vol mee, dat je er niet vlug over uitgepraat raakt. Per hoofd van de bevolking zijn er hier veel meer auto's dan in Nederland. Haast iedereen „heeft" een auto. Of deze ook zijn eigendom is, is een tweede. In Zuid-Australië kun je een rijbewijs krijgen op je 16e jaar. Je krijgt het door een aan tal examenvragen goed te beantwoorden. Een rij-examen bestaat er in deze staat niet. In sommige andere staten is dat an ders. Voor dat examentje hoef je niet te bewijzen wie je bent, dus je zou zelfs voor een ander examen kunnen doen. Een foto is ook al niet vereist. Door de grote liefhebberij voor auto's be staat er een levendige handel. De prijzen liggen hoog. Een volkswagen hier kost 1000,ruwweg f 8500,Betrekkelijk het goedkoopst en verreweg het populairst is de Holden, de nationale Australische auto. Twee zitplaatsen voor, drie achter. Er zijn ook grotere met nog een ruimte achterin, de zogenaamde „station" „ranch wagons". of De Australische auto: de Holden Door het droge klimaat is een garage niet noodzakelijk. Veel mensen doen het met een „car port". Dat is een ruim afdak naast het huis, waar de auto onder kan staan. Maar je ziet ze ook wel doodgewoon in voortuintjes staan of je weet dat ze in achtertuinen staan (dat laatste kun je niet zien, want alle achtertuinen zijn hier zwaar omheind, ook al zijn ze nog zo klein Australië is zich nog steeds aan het on^^ wikkelen. Het is nooit een dichtbevolkt land geweest en het wegverkeer tussen de staten en plaatsen onderling is nu pas goed op dreef geraakt. Daardoor maken de autowegen op ons een verouderde indruk, ook al is het wegdek van de hoofdwegen wel goed, ze zijn smal, tweebaans wegen meestal, ongeveer de kwaliteit en de breedte van de Enterweg en de Nijverdalseweg. Het eerst wat dan ook opvalt als je hier komt is, dat de snelheden lager zijn dan in Nederland. Het kan eenvoudig niet. Op enkele stukken kun je de 60 mijl per uur wagen, maar daar blijft het bij, en veel 6

Het Anker | 1959 | | pagina 8