Van een land ver over zee De Heer P. Hoebee, tot april 1958 aan ons bedrijf verbonden, vonden wij bereid voor de lezers van „Het Anker" iets te schrijven over Australië, in drie artikelen beschrijft onze correspondent de toestanden in zijn nieuwe vaderland, die de emigrant het meeste opvallen. o Als je in Rijssen hebt gewoond en met Ter Horst te maken hebt gehad, vind je in Adelaide verschillende aankno pingspunten. Ten eerste is er een Grote Vitreet, nog wel de naam van één van de belangrijkste straten. Genoemd naar een man, die bij de stichting van de stad een grote rol speelde. En dan heb je deze voorname straten in het centrumPirie Street, Hindley Street, Willcox Street. Mis schien geen namen die alle lezers veel te zeggen hebben ,maar die wel een bekende klank hebben bij de inkoop van ruwe jute. Verkeersperikelen Wanneer je al die namen ondergaan hebt, sta je niet meer verbaasd als je bussen ziet rijden waarop staat „Enter Only". De Rijssense reisgroep van de revue zou dat natuurlijk uitleggen als „Alleen naar Enter", en zou waarschijnlijk met de chauf feur gaan redekavelen over de bus naar Rijssen. En het zou hen zeker vijf revue minuten kosten om uit te leggen, dat het alleen wil zeggen: Hier instappen. Maar zelfs de revue-reizigers zouden al gauw merken, ook zonder welwillende be stuurder, dat ze heel ver van huis waren en niet hoefden te rekenen op bussen naar Enter of Rijssen. Want met die kleine op somming van bekende klanken zijn we dan ook compleet uitgeput. Al het andere is vreemd en anders. Om met die bussen door te gaan ze houden links, zoals al het verkeer hier. Ze hebben richtingwijzers, die ons inder daad aan een revue doen denken. Geen verlichte wijzers of knipperlichten, maar grote gele kunsthanden aan ijzeren stan gen, die door de bestuurder bediend naar buiten gestoken kunnen worden. Wil een bus rechtsaf slaan, dan duwt de bestuurder een stang boven zijn hoofd naar buiten, aan het eind waarvan die gele hand zicht baar is. Als hij gaat stoppen is het nog mooier. Dan buigt de stang halverwege omhoog en zie je de gele hand ook omhoog wijzen, als een onderarm die een rechte hoek maakt met de bovenarm. Dit is het erkende stopteken en tegelijkertijd het te ken voor linksaf. Vrachtauto's zijn met de zelfde soort kunst-ledematen uitgerust. Aan gezien de chauffeur rechts in de wagen zit, wordt er niets naar links naar buiten ge stoken, maar dat hoeft ook niet, omdat het stopteken en linksaf op dezelfde ma nier worden aangegeven. Met gewone auto's gaat het volgens het zelfde systeem, alleen met echte armen en handen, U zult wel denken„Maar dan moet je altijd met een open raampje rij den. Zeker, dat is zo, dat gaat ook best in 5

Het Anker | 1959 | | pagina 7