Grote drukte in een hoek. Alle orders worden onmiddellijk genoteerd in een beursboekje. Tegen half drie werkt de beurs onder hoogspanning'. Vanaf de galerij zien we de hoeklieden druk bezig met het uitreke nen van de koersen. Loopjongens rennen heen en weer om de koersbriefjes zo vlug mogelijk af te geven bij de guidebank, van waar via de buizenpost de briefjes in de guidezaal belanden. Op lange tafels wor den ze hier gesorteerd en op lijsten op genomen. Alles moet snel gebeuren, want tegen slui tingstijd staan voor het loket de loopjon gens van de dagbladen te dringen. Zij moeten de koersen in ijltempo doorgeven naar de redactie, die op haar beurt weer moet zorgen, dat juist vóór de persen gaan draaien, de kopij gezet is. Alles onder hoogspanning, want verlies van één mi nuut kan betekenen, dat de expeditie net te laat komt voor een bepaalde trein, waar door b.v. de lezers in Groningen of Venlo hun avondbladen met de beursberichten niet zoals anders vóór het avondeten in hun bus vinden. Precies als alle markten wordt de effecten- markt beheerst door vraag en aanbod. De beurs „maakt" de koersen dus niet; zij „registreert" slechts het resultaat van de vraag en het aanbod van de opdracht gevers. Bestaat er vertrouwen in de toe komst, dan zullen door een groot aantal kooporders de koersen stijgen. Overheerst daarentegen onzekerheid, dan zullen de koersen door een overwegend aantal ver kooporders omlaag gaan. Daardoor zijn de koersen als het ware een afspiegeling van de verwachtingen, die de beleggers hebben over het toekomstige marktverloop op grond van economische en ook wel politieke ontwikkelingen. Van Napoleon wordt verteld, dat hij op kritieke momenten aan zijn adviseurs de vraag stelde„Wat doet de beurs Zo betekent voor zeer velen ook voor de niet-effectenbezitters het snelle reage ren van de beurs op allerlei ontwikkelin gen een belangrijke aanwijzing en heeft men de beurs terecht genoemd: de baro meter van ons economische leven. 11

Het Anker | 1959 | | pagina 13