Hoe werkt de beurs? BAROMETER VAN ONS ECONOMISCHE LEVEN III j n ons vorige artikel hebben we gezien t hoe een onderneming via de beurs aan delen op de markt kan brengen. De ef fectenbeurs is bovendien de centrale marktplaats, waar dagelijks voor miljoenen guldens aan effecten wordt verhandeld te gen prijzen, die onder het wakend oog van het Bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel officieel worden geno teerd. Om te zien op welke manier er in enkele uren voor vele miljoenen guldens wordt gekocht en verkocht, gaan we in gedach ten nog een keer op bezoek in de grote zaal van de effectenbeurs, waar de effec ten dagelijks van kwart over één tot half drie verhandeld worden door de 600 tot 700 commissionairs of bankiers die de beurs bezoeken om de hun gegeven op drachten uit te voeren. De ruime beursvloer is in 82 vakken ver deeld, „hoeken" genaamd. In elke hoek worden steeds dezelfde fondsen verhan deld, zodat iedere beursbezoeker precies weet waar hij voor een bepaald fonds moet zijn. Heeft een beursman opdracht gekregen een obligatie van een of ander fonds te gen de koers van 110% te kopen, dan stapt hij naar de hoek, waar deze oblige ties worden verhandeld. Is hier op het moment geen verkoper aanwezig, dan hoeft hij niet te wachten, maar kan hij de order doorgeven aan een hoekman. Deze heeft zich gespecialiseerd in de fond sen van zijn hoek. Hij registreert alle or ders die hij tijdens de beurstijd ontvangt en maakt tegen sluitingstijd aan de hand van zijn koop- en verkooporders de koers op, waarmee hij een maximaal aantal ko pers en verkopers kan bevredigen. Deze koers wordt op een briefje doorgegeven aan de guidebank, een klein administratie kantoor in het midden van de beurs. Het briefje gaat dan via buizenpost naar de afdeling, waar de Officiële Prijscourant onder toezicht van het beursbestuur wordt opgesteld. Dit soort handel heet op de beurs handel in de „gesloten hoek". Veel dynamischer en drukker gaat het toe in de „open hoek", waar de hoofdfondsen, zoals Philips, Unilever, AKU, Koninklijke Petroleum, staatsfondsen, scheepvaartaan delen e.d. worden verhandeld. Gedurende de gehele beurstijd staan in deze hoeken groepen kopers en verkopers bijeen, die elkaar hun prijzen toeschreeuwen. In de Philipshoek hoort men dan bijvoorbeeld roepen„tweeënveertig U twee". Een ver koper geeft hiermee te kennen, dat hij twee aandelen Philips „aan de mark^^ heeft", d.w.z. verkopen wil voor 342. Ee:flp koper kan volstaan met „één mij twee" om aan te duiden, dat hij twee aandelen wil kopen voor 341. Is onder de verkopers ie mand bereid twee stuks tegen deze koers te verkopen, „aan te lappen", dan roept hij onmiddellijk „Jepse" of wel „Je hebt ze", wat betekent„Akkoord, voor deze prijs kunt U er twee van mij kopen". Beide beursbezoekers maken in hun boekje een korte aantekening van de transactie en daarmee is de zaak beklonken. De aandelen worden een der volgende da gen geleverd ten kantore van het lid, dat de kooporder heeft uitgevoerd, en daarna door hem betaald. De koers waarop koper en verkoper het in de hoek eens zijn ge worden 341 geldt als de officiële koers voor dat ogenblik. Zijn er veel koop orders, dan is het mogelijk, dat even later in de hoek transacties worden afgesloten tegen hogere koersen. Bij veel verkoop orders zal misschien een lagere notering tot stand komen. Op de eerstgenoemde transactie heeft dit echter geen enkele invloed. Die is vastgesteld op 341 en blijft op deze koers gehandhaafd. Merkwaardig is, dat op deze wijze voo^^ miljoenen guldens wordt verhandeld zon der dat schriftelijke contracten worden opgesteld of handtekeningen worden ge plaatst. De beurshandel berust op weder zijds vertrouwen. Slechts een aantekening met potlood in een klein beursboekje is voldoende om de transactie vast te leggen. Ook de koersen van de open hoek worden aan de guidebank doorgegeven; ze wor den onder meer geprojecteerd op een ver lichte strook boven de loketten van de guidebank, zodat alle beursbezoekers steeds het koersverloop in de verschillende fond sen kunnen volgen. 10

Het Anker | 1959 | | pagina 12