Het m.s. Rotterdam van personeel, eetzaalpersoneel en hutten- personeel, koks met vele maatjes, linnen juffrouwen, stewardessen, machinekamer- personeel, matrozen, een dokter met ver pleegsters, liftjongens en loopjongens, een fotograaf, een marconist, een badmeester en een tiental musici. Dat is dus een hele gemeenschap, maar toch is alles zo gere geld, dat de passagiers niet meer personeel tegenkomen, dan die welke voor hun di recte behoeften zorgdragen. Wat er beneden de eetzalen en hutten ge beurt weten de meeste passagiers niet; zij kunnen het alleen vermoeden. Wij waren echter zo fortuinlijk aan boord een kennis te ontmoeten die er voor zorgde, dat wij ook in de dienstafdelingen een kijkje moch ten nemen. Zo bezochten wij via de rol trap de uitgebreide keukens, en daarna, nog dieper in het schip de 90 meter lange machinekamer. Iets bijzonders van de „Rot terdam" is, dat het schip over zogenaamde stabilisators beschikt. Dit zijn beweegbare vinnen, die onder de waterlijn naar buiten kunnen worden gedrukt, waardoor het schip bij ruw weer minder zal stampen. Het mechanisme, dat deze vinnen naar buiten drukt en beweegt, beslaat een ge hele sectie van de machinekamer. In an dere delen vinden we de vier olieketels, die via stoomturbines twee schroeven aan drijven. De afgewerkte stoom wordt in een apart gedeelte o.a. weer gebruikt om zout water te verdampen om op die manier te kunnen voorzien in de ontzagwekkende hoeveelheden zoet water, die dagelijks worden verbruikt. Na deze opsomming, die overigens nog lang niet volledig is, zult U denken, dat de passagier misschien van de lucht moet leven. Natuurlijk niet; de H.A.L. staat in de wereld bekend om de voortreffelijke spijzen en dranken, die zij haar passagiers voorzet. En deze reputatie wilde de maat schappij natuurlijk ook op deze dag hand haven. Wij hebben na onze lange wande ling over en door het schip genoten van een voortreffelijke lunch, waarbij wij de goedbedoelde tafelspeeches maar voor lief hebben genomen Wij hopen, dat de „Rotterdam" het goed^^ zal doen. Het is voor de rederij in de eer-^P ste plaats, maar voor Nederland als ge heel niet minder, een bron van welvaart. Op de transatlantische reizen, tussen Rot terdam en New York, en op de zogenaam de cruises naar Zuid-Amerika moet dit schip wel spoedig populair zijn bij reizi gers van vele naties. Behouden vaart en goede wacht 6

Het Anker | 1959 | | pagina 6