C^wz.c j~s*bv'iehst>&&rhcl}i'i*i4y „Allemoale naaknt op ene riegel", dat was één van de leuzen, die ons ter ore kwamen toen de doorlichting' in de fabriek zou plaats vinden. Iedereen zag het op deze wijze al voor zich, zonder 't gezonde ver stand mee te laten spreken; de praatjes werden gedoofd en als je iets op de men sen uit mocht doen kwam er niemand. Maar gelukkig leerde de praktijk inmiddels anders. Bijna iedereen, die eerst niet zou gaan, verzette de bakens, ging wel, en met hen ook zij, die eerst ook niet wilden gaan. Een storm in een glas water, die gauw ging liggen, en opging in de verzuchting, die we vaak hebben gehoord van mensen, die bij de dokter weggingen en zeiden „Zie zo, nu weet je weer dat je niets mankeert". Kijk, dan wordt de moeite weer voor de mensen die al weken iedere dag een uur in 't donker zitten, beloond, want zo'n grapje is dat niet voor de dokter en z'n assistente. Maar nu eens in alle ernst. Er waren een paar mannen, die doorlichten „waardeloos" vonden en dus niet gingen. Wanneer er nu foto's werden gemaakt zeiden ze, ja, dan veranderde de zaak, maar nu? Waardeloos! Dacht U nu werkelijk wanneer dit zo was, dat alle consultatiebureau's, waar dan ook, uitgerust zouden zijn met zo'n waardeloos doorlichtingsapparaat En dacht U heus, dat de gehele medische wereld zich nog altijd druk zou blijven maken om de T.B.C. onder de duim te houden en aandachtig te blijven, juist wan neer we denken deze ziekte onder de knie te hebben 't Is en blijft een gevaarlijke infectieziekte en wij kennen allemaal wel mensen in onze omgeving, die in een sa natorium liggen. In een kort tijdsbestek van ongeveer een jaar werden er op ver schillende scholen gevallen van T.B.C. ge constateerd, soms zelfs met een aantal pa tienten van 15, en het is nog maar enkele maanden geleden, dat er in Ede in de ka zerne verschillende positieve gevallen wer den gemeld. De besmetting werd overge bracht door een jongeman, die van Lim burg naar Gelderland werd overgeplaatst en waarvan men verzuimde door te geven, dat deze militair onder geregelde controle stond. Hij zelf liet 't ook maar lopen en 't resultaat is minstens 10 jongens voor kortere of langere tijd naar een sanato rium. Verslappen van ons persoonlijk, of in 't algemeen, kan dus fataal zijn en zou den wij deze ziekte alleen tot ons zelf be perken, dan is dat onze eigen zaak, maai nu is het ook het belang van een ander. Stuk voor stuk hebben wij de verantwoor delijkheid voor onze medemens. De door lichting, hoe die dan ook geschiedt, dient even vanzelfsprekend te zijn als ons dage lijks eten, drinken en slapen. Het gaat bij alles om onze gezondheid en in dit geval om de volksgezondheid. Het is goed de put te dempen voor het kalf verdronken is en| we willen er daarom nog eens op wijzen, 1 dat een werknemer, die op een gegeven moment T.B.C. heeft, gedurende zijn ge hele kuur, of deze nu 1 of 3 jaar duurt, ziekengeld krijgt, mits de patient zich ge houden heeft aan de regels van het door lichten. Komt men niet op onze lijst voor, dan wordt er als bij elk gewoon ziektegeval 1 jaar ziekengeld en verder invaliditeits- rente toegekend. De vraag is ook naar voren gekomen, waarom kinderen beneden de 15 jaar niet werden doorgelicht. In sommige gevallen zag men dit al weer als een tekortkoming. Het is echter een landelijke regeling ge worden, zodat dit nergens meer gebeurt. De leerplicht is tot 15 jaar en alle kinderen krijgen van tijd tot tijd de zogenaamde kruisjes. Wanneer hier dan twijfelgevallen bij zijn, worden ze opgeroepen om naar het consultatiebureau te komen voor ver der en intensiever onderzoek. De röntgenapparaten, die uitgevonden wer den, zijn een uitkomst voor de weten schap en in het bijzonder voor de medische, maar dat men daarom de mensen maan niet willekeurig aan röntgenstralen bloo* stelt, is ook al weer een weloverwogen me" disch besluit. En daarom beperkt men zich ten aanzien van kinderen onder de 15 tot de bekende „kruisjes" of zoals dat werke lijk heet: „de reactie van Pirquet". Dat is tevens de reden waarom de dokter aan verschillende dames vroeg of ze in verwachting waren, want het is begrijpelijk wanneer men kinderen onder de 15 jaar al léén doorlicht wanneer dit strikt nood zakelijk is, dat men dan zeker geen enkel risico neemt wanneer iemand binnen af zienbare tijd een baby verwacht. 4

Het Anker | 1959 | | pagina 4