Klaproosdag gen. Ik heb nooit geweten, dat er zoveel driesprongen bestaan in deze omgeving. Je raakte er gewoon de tel bij kwijt. Maar gelukkig waren de „drie beschadigde eiken" een baken in zee en reden we met een gerust hart in de richting Volkshoge school „Diependaal". Op dit traject stuit ten we op een eenzame controleur, die ons van een stempel en een versnapering voor zag. Hulde aan die trouwe wachter, die, naar hij ons vertelde, pas om vier uur de eerste deelnemers zag komen. Na „Diependaal" kwam een tragisch mo ment. We hadden nauwgezet de route ge volgd, de oogst aan foto's was schraal, twee stuks, maar we roken de stal. Mis schien maakte ons dit overmoedig, want laten we nu bij nr. 41 domweg de eerste weg rechts voorbij rijden. De volgende was een zandweg en dat leek ons niet best, nog meer zand Dat nooit We besloten maar door te rijden, een prijs was toch niet voor ons weggelegd met onze twee foto's. Ons instinct leidde ons naar de Burg. Knottenbeltlaan en inderdaad kregen we daar contact met een groep. De rest was vrij eenvoudig en nadat we achter het Park nog een foto hadden „gepikt" meldden we ons in het Parkgebouw. In de Leeszaal zaten tientallen deelnemers te wachten op de uitslag. Nu wat dat be treft, wij vielen niet in de prijzen en dat was maar beter ook, want we hadden ten slotte niet geheel volgens het schema ge reden. Al met al een mooie tocht, die ons voerde langs tal van voor ons onbekende plekjes, een tocht waar we met veel genoegen aan terug zullen denken. Leuk is het ook onder weg deelnemers aan te treffen, die een jaar of vijf geleden ook al meededen. Maar we misten toch ook wel verscheidene oude bekenden. Hoewel er heel wat inschrijvers waren ge loven we toch, dat er nog veel meer men sen zouden kunnen meedoen aan deze aar dige en gezellige tochten. Wat we constateerden was een gebrek aar^| controleurs, niet alleen uit het oogpunt^P van controle, maar ook omdat de controle zo'n aardige onderbreking is en de span ning' er beter in blijft naarmate men meer stempels op zijn formulier krijgt. Onze hartelijke dank aan de organisato ren voor hun ongetwijfeld vele werk en tot ziens op de volgende rit C. V. Van 914 november a.s. zullen wij weer een collectebus onder de neus gehouden krij gen en zal onze eerste reactie zijn: „Al weer zo'n ding", omdat we nog niet wisten waar het om ging. Wanneer men ons ken baar maakt voor welk goed doel er gecol lecteerd wordt, gaan we er gauw toe over iets in de bus te deponeren, want zouden we zelf ook niet graag geholpen worden wanneer we in omstandigheden waren, dat wij onszelf niet konden redden Maar de collectebus op „Klaproosdag" is een geheel andere dan alle andere bussen, daar zijn we aan verplicht om zonder even een lelijk gezicht te trekken letterlijk en figuurlijk bij stil te staan. Want de opbrengst van deze collecte zal zijn voor het in stand houden van de oor- logsgraven in ons land, waar Amerikanen, Canadezen en zoveel anderen hun laatste rustplaats vonden, ver van hun eigen land. We kennen dit van heel nabij, het Cana dees Kerkhof te Holten. De meeste jongens die daar liggen waren op de leeftijd van 2025 jaar toen zij hier sneuvelden voor onze vrijheid. Geen vaders en moeders, die van tijd tot tijd het graf van hun zoon konden bezoeken en daarom is het dat wij met liefde gaan geven om in hunplaalj^^ te gaan staan en het graf van hun zoon^ te verzorgen. Maar er is méér wat wij hiermede doen. Het gebeurt wel dat nabestaanden van ge sneuvelden door tussenkomst van het oor- logsgravencomité naar Nederland kunnen komen. Wanneer we ons even bezinnen wat dit zeggen wil voor Vader, Moeder of echtgenote, dan is het zaak om te geven, zoveel wij kunnen, want dank zij allen die voor de bevrijding van ons land vochten en vielen, zijn wij in staat dit te doen en in een vrij land. 10

Het Anker | 1959 | | pagina 10