K UW OGEN (gelxïuilt uw ogen en beichetm ze besluit nu over te gaan tot een emissie of uitgifte van aandelen op de effecten beurs. Zij wendt zich tot een bank, die bij het beursbestuur een aanvraag tot beursnote ring zal indienen. Voordat het bestuur toestemming geeft effecten aan de markt te brengen, moet zijn voldaan aan een reeks voorwaarden, die de toekomstige koper zekerheid geven, dat de aandelen aan de minimum eisen voldoen en die hem tevens inzicht kunnen geven in de fa briek, waarin hij eventueel zijn geld wil steken. Een van de voorwaarden is, dat het in aandelen geplaatste kapitaal tenminste 500.000 gulden moet bedragen, zodat er voldoende stukken in omloop worden ge bracht om handel te drijven. Verder moet een prospectus over de nieuwe emissie worden uitgegeven, wa,arin allerlei gege vens over de fabriek worden vermeld, zo als balansen en verlies- en winstrekenin gen, belangrijke statutaire bepalingen, het doel en het bedrag van de uitgifte, na men van directie en commissarissen, een overzicht van de groei van de onderne ming en de verwachtingen voor de naaste toekomst. Al zullen er wel eens bezwaren bestaan tegen het publiceren van allerlei gegevens, die tot nog toe gewoonlijk niet bekend werden gemaakt, we moeten niet vergeten dat het er voor de fabriek om gaat een weg te vinden naar de kapitaalmarkt en zo de middelen te verkrijgen ter verster king' van de onderneming. Het „naar de beurs gaan" betekent dat de fabriek in de openbaarheid wordt getrokken. Er ver schijnen publikaties in de pers, de uit gifte van aandelen wordt door bankiers en commissionairs onder de aandacht van duizenden cliënten gebracht. Kortom, de fabriek krijgt plotseling algemene bekend heid, wat haar goodwill bij afnemers en leveranciers alleen maar ten goede kan komen. Grote Nederlandse ondernemingen, als Koninklijke Petroleum, Philips, Unilever en de scheepvaartmaatschappijen zouden er niet in geslaagd zijn de wereldreputatie te veroveren, die ze thans bezitten, als niet in de gelegenheid waren geweest doo!^ emissies in hun kapitaalbehoefte te voor zien. Ook de overheid is gebaat bij het goed functioneren van de effectenbeurs. De beurs bemiddelt immers ook bij obligatie leningen en is dus behulpzaam bij de fi nanciering van de bouw van ziekenhuizen en scholen, wegen en waterbouwkundige werken en niet te vergeten de woning bouw. (slot volgt). Waar wij ook zijn, thuis, in het verkeer op ons werk, overal is het noodzakelijk dat wij onze og en gebruiken. Verrichten wij werk waar enig risico voor de ogen aan is verbonden, dan is het niet alleen^ noodzakelijk dat we onze ogen gebruikei® maar ook dat wij ze beschermen. Steeds meer mensen dragen tegenwoordig een bril. Zij moeten dit doen omdat hun ogen zwak zijn geworden. Wanneer zij werk hebben waarbij gevaar kan optreden, dat hun brilleglas kapot gestoten wordt, dan is het absoluut zaak om een correctie- bril te nemen met veiligheidsglas. Dit breekt niet gemakkelijk en wanneer dit toch stuk gaat komen er geen splinters. Gebruik dus in de dubbele zin des woords Uw ogen en bescherm ze.

Het Anker | 1959 | | pagina 8