ZOMER, ZON EN VREUGDE "TFF Mensen, wat een zomertje, wat een zonneweelde, wat een vreugde en dankbaarheid. Wat een trek langs de wegen auto's, brommers, fietsen, maar ook vele jongelui te voet met de rugzak, wandelend, liftend. De grote trek begon, in verband met de fabrieksvacantie op de zaterdagmorgen van 25 juli. Het toeval wilde, dat wij die mor gen voor ons doen zeer vroeg op waren. Om drie was het appèl, omdat de bijen naar de heide gebracht moesten worden. Dat zijn van die karweitjes, die bij het imkeren behoren, maar die, eerlijk gezegd, ons gestolen kunnen worden. Wij waren dus bij uitzondering die morgen vroeg bij de hand en peddelden zo tussen 6 en 7 uur, na onze gevleugelde vrienden op de heide de „ruimte" gegeven te hebben, rustig van de richting Holten huis toe. Toen bleek ons echter, dat wij niet alléén op pad waren, het was in tegengestelde richting op dit vroege uur een aaneen schakeling van groepen en groepjes fiet sers, brommers, bepakt en beladen met koffers en tassen, in fleurige zomertoilet- jes met grote zonnehoeden en de stem- ming zat er volop in. Misschien gaat het U als ons, de lach en het plezier werkten aanstekelijk, je wisselt in het voorbijgaan, in dit geval-fietsen, een groet en wenst de onbekende vakantiegangers, kennelijk allen Twentenaren, goede reis, of geeft met een tikje humor goede raad mee, vooral natuur lijk aan op zichzelf staande meisjesgroe- pen. En bij al die blijheid, die vakantie stemming, ben je even ernstig en denk je bij jezelf, wat de wereld eigenlijk toch ont zettend mooi zou kunnen zijn, als de blij heid van het leven niet zo bij uitzondering- als deze morgen of in vakantietijd bij zon neweelde tot uiting kwam. Wat zouden wij mensen elkaar dan beter verstaan en meer voor elkaar kunnen zijn. Niet op de Rijks weg Holten naar Rijssen, maar in stad en dorp., zonder grenzen of ijzeren gordijnen. Wie zou dan nog denken aan vernietiging en atoom V Ja, wij zijn in de fabrieksvakantie ook enkele dagen op stap geweest naar onze vrienden in de Benelux. We voelden ons daar als kind in huis, misschien, omdat er meer Hollanders dan Luxemburgers en Belgen waren. We hebben daar ook nog kennissen getroffen op een avond in een klein dorp midden in de Ardennen. Minie had ons eerder in het oog dan wij haar, maar laat ze 't zelf zeggen, we waren erg rustig, genietend van de mooie zomer avond in dat sprookjesdorp. O ja, er waren veel meer rustige Hollanders dan wij, maar ook uitzonderingen. We denken aan die vier brommers, die in een ander dorp de weg met veel lawaai en branie voor zich opeisten en die met de vinger werden nagewezen door de inwoners. Nee, het waren geen plaatsgenoten, als U dat soms mocht denken. Bij een V.V.V.-bank in de omgeving van Spa lagen een boel Hol landse kranten verspreid als dank voor het aangenomen verpozen. Om één van deze kranten zat nog het adresband,j^k v/as dus niet eens opengemaakt. Deze w?^ van iemand in Amsterdam, straat en huisnummer stond aangegeven. Dit zijn kleine ergenissen van landgenoten in den vreemde. Hebt U gehoord van die twee knapen, die slaagden voor hun examen, hun rugzak pakten en lopend en liftend zo half Euro pa hebben doorkruisd. Het is een manier van reizen, die ik niet zou willen aanmoe digen, omdat er natuurlijk gevaren aan 4

Het Anker | 1959 | | pagina 4