EKflMSI van ons bedrijf 2 Vorige week heeft de Direktie officieel mededeling' gedaan van een zeer be langrijke beslissing, welke was geno men ten aanzien van de toekomstige acti viteit van ons bedrijf. Nadat de heer G. W. ter Horst hiervoor oriënterende bespre kingen had gevoerd met onze afnemers in Amerika, besloot de Direktie vorige week om een aanzienlijk aantal nieuwe weefge touwen aan te schaffen. Dit is een zeer be langrijke stap, die vergaande gevolgen zal hebben voor het bedrijf. Het is dan ook daarom, dat wij op deze plaats even stil staan bij dit besluit om te onderzoeken wat hier zo allemaal aan vast zit. Allereerst het produkt, dat op die getouwen zal worden vervaardigd. Het grootste deel zijn de zogenaamde vier-meter getouwen en verder enige drie-meter getouwen, die alle de juteondergrond moeten maken voor de tapijten, die men in Amerika vervaar digt. De grote afmetingen van de machi nes en van de jute rollen, die er af komen, maken speciale voorzieningen noodzakelijk, zoals ook thans in de weverij „Geurne" te zien is. Daarom zal de huidige breed- doek-weverij belangrijk moeten worden uitgebreid. Binnenkort zullen we dan ook zien, dat op het stuk open grond in de om geving van de cantine nieuwe staal-con- structies zullen verrijzen, waar in de laatste maanden van dit jaar de nieuwe machines zullen worden opgesteld. Voor onze tech nische staf belooft dit dan ook een inte ressante maar drukke tijd te worden. Deze nieuwbouw vergt vanzelfsprekend een zeer grote som geld. Wij mogen dus veilig aannemen, dat de Direktie zorgvuldig heeft overwogen of deze grote uitgaven in deze tijd en voor dit doel verantwoord zijn. Voor zover wij de toekomst van de Ame rikaanse tapijtindustrie kunnen beoordelen en in aanmerking genomen onze goede relaties met deze bedrijfstak in de Ver enigde Staten, mag worden aangenomen, dat wij de eerstkomende jaren goed van orders zullen zijn voorzien, wanneer wij althans tegen concurrerende prijzen kun nen aanbieden. De grote mate van waar schijnlijkheid van een goede orderporte feuille voor de breeddoekgetouwen, is een zeer belangrijke reden geweest voor het nemen van deze beslissing, want op het gebied van het normale emballage-materi aal is de orderpositie de laatste jaren wel eens zorgelijk geweest. De wetenschap van een zekere werkgelegenheid voor het ge hele personeel voor tenminste enige ach tereenvolgende jaren is dan wel van door slaggevende betekenis. Inmiddels moeten we hieruit allerminst de^ conclusie trekken, dat we nu „binnen zijn'^^ want dan zouden we een ernstige vergis sing maken. Onze Amerikaanse klanten zijn tot dusverre tevreden over ons pro dukt en over de goede naleving van het leveringsschema, dat bij het sluiten van alle orders van te voren wordt afgesproken. Zo moeten we het houden, want dan krijgt Ter Horst een goede naam en vooral in een land als Amerika, doet een goede reputatie heel wat. Dat wil zeggen, bij gelijke prijs wordt aan ons dan de voorkeur gegeven, want Amerikanen bekijken hun dollars eerst aan twee kanten voor ze er één uitgeven. Er heerst eenvoudig een marktprijs voor een bepaalde breedte en kwaliteit jutedoek en dan proberen de Amerikaanse klamten de meest betrouwbare leverancier uit te zoeken, die tegen die marktprijs bereid is te leveren. Voor ons betekent dit, dat wij de breed doekgetouwen alleen rendabel kunnen ma ken, indien zij in drie ploegen werken. De grote kapitaalsuitgave aan gebouwen en machines en daartegenover de Amerikaanse marktprijs laten ons geen andere keuze dan het drieplpegen-stelsel. In onze moderne maatschappij met fell^F concurrentie in binnen- en buitenland kun nen wij ons dan alleen handhaven, wan neer wij bereid zijn hard te werken. De Direktie meent dat deze verdere spe cialisering van ons bedrijf op het vervaar digen van kwaliteits-produkten voor indus triële doeleinden een betere waarborg be tekent voor de versteviging van de positie van ons bedrijf, dan voortgaan met de fa bricage van uitsluitend emballage-goed. Toenemende concurrentie in de Euromarkt en door Aziatische importen van goedkope jutesoorten maken het nodig dat de lei-

Het Anker | 1959 | | pagina 2