13 planten is aan gebroken, dan minder water geven tot het blad geheel is afgestorven. dat de veelgestelde vraag, hoeveel water moet deze plant hebben, nooit volledig te beantwoorden is en wel om de volgende redenen lede standplaats van de plant op het Noord- of Zuidvenster. De plant op het Noorden zal met de helft van het water en misschien nog minder toe kunnen dan die op het Zuiden, daar in de kamer op het Zuiden de lucht veel warmer en droger is. De plant zal daar veel meer water ver dampen. ^e: Een plant met grote dunne bladeren zal meer water nodig hebben dan een met dikke bladeren, waarop vaak nog een waslaagje voorkomt om verdam ping tegen te gaan. 3e: Het verschil in temperatuur. De ene dag is het koel en vochtig, terwijl het de andere dag droog en warm kan zijn. Nu nog een laatste voorbeeld. We snijden een bebladerde plant sterk terug. Door deze handeling verliest de plant veel bla deren, waardoor haar de mogelijkheid wa ter te verdampen ontnomen is. Deze plant kan dus voorlopig met weinig water toe. Om nu toch enig houvast te hebben hoe veel water een bepaalde plant moet heb ben, kunt U het volgende in acht nemen en wel bij het aanvoelen van de potgrond. We zullen verschillende stadia kunnen on derscheiden, kurkdroog, tamelijk droog, matig vochtig, zeer vochtig en kletsnat. Kurkdroog en kletsnat moet de grond haast nooit zijn. Voor de meeste planten is matig vochtig wel het best. Mocht U bemerken, dat bij deze behandeling het blad toch •lap gaat hangen, dan hebt U te doen met en plant die meer water dan normaal nodig heeft, b.v. bloeiende azalia's, primu la's, hortensia's en gloxinia's (deze plan ten mogen niet in de zon staan). Bij deze planten kan men beter het zogenaamde dopen toepassen. We doen dit als volgt: We zetten de pot tot even onder de rand in een teiltje met lauw water en laten haar 1015 minuten staan. Daarna de pot laten uitlekken op het aanrecht voor U haar weer op de schotel plaatst. Voeg eens per week een goede kamerkunstmest vol gens gebruiksaanwijzing aan het water toe. Ook bij planten die minder water nodig hebben is het goed dit dopen in de zomer maanden eens per week toe te passen. Blijft de potgrond bij andere planten te vochtig dan geeft men natuurlijk minder water. Zorg er altijd voor, dat nooit een plas water in schotel of sierpot blijft staan, de grond zou hierdoor verzuren en uit ver zuurde grond kan een plant geen water opnemen, dus de plant zou dan verdrogen in het water. Om dit alles uitvoerig te beschrijven zou den we het halve Anker nodig hebben, dus voorlopig het met deze gegevens maar eens geprobeerd. De volgende vraag is bij ons binnenge komen Kunnen geraniums met pot in de tuin ge zet worden en kunnen ze volle zon ver dragen Antwoord Zodra het vorstgevaar geweken is mogen geraniums in de tuin gezet worden. Het beste is zonder potde plant zal zich dan beter ontwikkelen. Geraniums verdragen goed de volle zon, doch door de grote overgang van kamer naar de tuin in de volle zon, zullen eerst een paar bladeren geel worden en afvallen, de plant herstelt zich echter spoedig. Indien men geraniums wil overhouden voor het volgende jaar, moeten in augus tus stekken gesneden worden van pl.m. 7 cm. lang, eventuele knoppen en bloemen verwijderen, ook onderste bladeren. De stekken een paar uur laten liggen (niet in de zon), dan oppotten in een meng sel van twee delen turfstrooisel en een deel scherp zand. Men kan vier tot zes stukken in een pot bijeenzetten (deze dagelijks be sproeien). Zodra hergroei te zien is, iedere stek apart oppotten in goede bloemistengrond. K. L.

Het Anker | 1959 | | pagina 13