M/lit II ONZE TUIN 8 wat er verteld wordt en kan hoogstens de wenkbrauwen eens optrekken onder het luisteren. Het wordt iets gemakkelijker wanneer exacte cijfers worden genoemd en de leng te van de vis wordt uitgedrukt in centi meters, althans dat zou men kunnen ver wachten, een centimeter blijft tenslotte een centimeter. Maar beste lezers, dit blijkt ook nog maar ten dele waar te zijn. Dit is onlangs nog gebleken toen de vijver bij het kantoor ge dempt zou worden. De visvrienden beslo ten, koste wat het koste, de vissen in vei ligheid te brengen en eventueel over te brengen naar veiliger oorden. Deze actie, de actie „karper" genoemd, zou plaatsvin den op uur U, dat wil zeggen, om één uur 's middags. Enkele doorgewinterde henge laars uit ons bedrijf waren ter bestemder ure aanwezig met een sleepnet, teilen en emmers. Hoog waren de verwachtingen ge spannen. Het was immers bekend, dat het in de vijver wemelde van grote en kleine rissen en dat er enorme karpers waren gesignaleerd Helaas, het resultaat was droevig: ondanks het feit, dat het puikje van onze vissers aanwezig was, kon men de vangst op de vingers van één hand tellen. Eén flinke karper was er bij, die tijdelijk in een teil ergens in de buurt werd ondergebracnt. 's Middags kwamen de verhalen los. „Er is een karper gevangen van wel 60 cm.", zei iemand die zeer nauw betrokken was geweest bij de vangst. Groot ongeloof bij de omstanders. „Je zult wel 40 cm. bedoe len". „Om de drommel niet, hij kon nau welijks in de teil". Tegen een dergelijke pertinente verklaring kon men uiteraard weinig inbrengen. Een volgende ooggetuige werd gehoord, een hengelaar nog wel: „Jij bent er ook bij geweest, hoe groot was 't ie nou Even een diep gepeins, dan kwamen de handen naar voren, het traditionele gebaar: „Zo was hij wel". Even afmeten met de liniaal, uitslag: 55 cm. „Dat is in elk geval geen 60 cm.!" U begrijpt lezer, dat hier een conflict in zakformaat was ontstaan. Hoe groot was die karper nu, 40, 50, 55 of 60 cm.? De eer van de hengelaars stond op het spel en tenslotte bood één van hen aan de vis met de duimstok na te meten. „Leeft hij nog „Ja zeker, hij zwemt in de teil". Iedereen wachtte met spanning het resul taat van deze officiële meting af. De vol gende dag maakte de „Vismeter" met een stalen gezicht bekend, dat de gevangen karper van neus- tot staartpunt in rechte lijn gemeten 65 (zegge vijf en zestig) cm. mat. „Ra, ra, bosjager" zegt men in Riessen. De toehoorders waren met stomheid geslagen. Hier baatte geen tegenspraak meer, maar paste een eerbiedig zwijgen. Toch was de twijfel voelbaar. Volgens ons zijn er twee mogelijkheden: Of de heren hengelaf^ hebben een speciaal meetlatje, dat meK dan 10 cm. per decimeter bevat, of door de lichtbreking in het water van de teil is de vismeter misleid geworden, zoals men ook in een ronde viskom de goudvissen veel groter ziet dan ze in werkelijkheid zijn. Wij twijfelen in elk geval niet aan de waarheidsgetrouwheid van onze hengelaars, maar bewezen is al weer, dat, zoals Ein stein al eerder heeft beweerd, de waarde van onze metingen maar zeer betrekkelijk is. nee, dit kon U nog niet weten, we gaan namelijk beginnen met een rubriek over diverse kamer- en tuinplanten. De bedoeling is, voor mensen die geen kas of bak bezitten, de meest voorkomende planten in het kort te beschrijven. We zullen proberen om in ieder nummer van „Het Anker" een aantal planten te behandelen, waaraan in dit tijdvak één en ander moet gebeuren, zodat men deze wen-

Het Anker | 1959 | | pagina 8