6 de andere kant kan het begrijpen wat de moeder graag wil. Omgekeerd kan het kind de moeder duidelijk maken, dat het be paalde gevoelens heeft. Tot deze gevoelens hoort ook de aandrang tot het plassen. De urine wordt gevormd door de nieren en het reservoir daarvoor is de blaas. De zuigeling heeft in de eerste levensdagen vijfentwintig tot dertig ledigingen van de blaas in vierentwintig uur. De hoeveelheid gevormde urine is groot bij de pasgeborene en de blaasinhoud is klein. Deze beide fac toren veranderen in de loop van de ont wikkeling van het kind tot de beheerste urine-lozing toe. Wanneer de blaas gevuld wordt komt de blaaswand onder spanning te staan bij een bepaalde hoeveelheid urine. De gevoelszenuwen in de blaaswand worden geprikkeld en het kind krijgt de gewaarwording van aandrang om te plas sen. Opdat deze aandrang beheerst kan worden is dus een zekere rijpheid van het kind vereist, een zekere arbeidsverdeling, een „differentiatie" van de cellen in de grote hersenen. Nu moeten we een onder scheid maken in het overdag zindelijk zijn en het 's nachts zindelijk zijn. 's Nachts is de spanning van de spieren van de blaaswand klein met het gevolg, dat dan grote hoeveelheden urine in de blaas aan wezig kunnen zijn, zonder dat er aandrang tot plassen optreedt. Het overdag zindelijk maken zal al gauw gelukken door op be paalde tijden het kind te laten plassen. Het rijpingsproces van het kind moet ech ter verder gevorderd zijn, wanneer ook 's nachts de kleuter droog zal zijn. Als overdag zal de moeder proberen om haar kind hierbij te helpen en 's avonds en soms 's nachts wakker te maken en op te nemen. Dit is niet schadelijk, wanneer het kind er geen scène bij maakt en direct weer inslaapt, zodra het in zijn bedje is gelegd. Het voorkomt bij het kind huid prikkeling en het bed blijft droog. De leeftijd om het kind zindelijk te maken voor de ontlasting is iets later dan voor het overdag zindelijk maken voor de plas. Voor het uitdrijven van de ontlasting, de- fecatie, zijn verschillende spierbewegingen noodzakelijk, het openzetten en verslappen van de spieren van de bekkenbodem, het aanspannen van de spieren van de buik wand, het middenrif en de rug, het op trekken van de benen en de sterke uit ademing met sluiten van het strotteklepje. Deze bewegingen kan men bij de kleuter goed waarnemen, wanneer hij plotseling in de box zich vasthoudt aan de boxrand, zijn mond in brede plooi trekt, rood aan loopt en de ontlasting in zijn luier perst. Evenals bij de blaas worden nu de ge voelszenuwen in de wand van de endel darm geprikkeld bij een bepaalde vulling van de endeldarm. Aanvankelijk is de ont stane aandrang tot ontlasten niet te re gelen, de ontlasting komt op een wille keurige tijd, wanneer en waar de zuigeling zich ook maar bevindt. Is het kind ouder geworden, dan zal deze aandrang tot ont lasting in een gewaarwording worden om gezet. Het zal bemerken, dat de ontlas ting beïnvloed kan worden door zijn wil. Nog ouder bemerkt het, dat het gewoonte is, om de ontlasting op te houden totdat het op het toilet zit. De onwillekeurige uit drijving van ontlasting is door het rijper worden van het kind overgegaan in een willekeurige uitdrijving. Om het kind te leren zindelijk te worden voor ontlasting, is het goed, om het aan een vaste tijd hiervoor te wennen, bijvoorbeeld na het ontbijt. Hoe oud De vraag kan nu gesteld worden: wat is de leeftijd waarop mijn kind zindelijk moet zijn? Die leeftijd is omstreeks drie jaar. Toch moet men bedenken, dat het ene kind eerder zindelijk is dan het an dere en dat er sterke persoonlijke verschil len zijn. Een moeder mag dus beslist niet té ongerust zijn, wanneer haar kind later dan drie jaar zindelijk is. Wel is het no dig, dat deze moeder zich wendt tot haar huisarts, want het is niet uitgesloten, dat er sprake is van een organische afwijking, hetzij in het niersysteem, of in de darmen, of in de zenuwbanen die deze systemen regelen. Het zindelijk worden is dus een onderdeel van een rijpingsproces, dat het hele kind aangaat, zowel lichamelijk als geestelijk. En het gaat er hoofdzakelijk om het geestelijke rijpingsproces van het kind te laten samenvallen met het licha melijke rijpingsproces. Er zijn vele moe ders, die netheid en zindelijkheid zo be langrijk vinden, dat zij over-precies zijn. Zij trachten zo vroeg mogelijk hun kiij^ zindelijk te maken en zij zijn er trots wanneer dit gelukt. Verwerpelijke dressuur Vóór het jaar wordt het kind al regel matig op de po gezet, soms om het uur vaak veel te lang laten zij het kleine kind op het postoeltje zitten. Deze moeders ge ven een té grote beloning na de prestatie,

Het Anker | 1959 | | pagina 6