Ondernemingsraadvergadering 3 van de jongens hoort de appel of sinaas appel en bovenop alles de zwaan soms met jonge zwaantjes op de rug. De boom is versierd met gekleurd papier, krakelingen, kransjes enzovoort. Een bekend liedje is: „Palm, palm poasken loat den koekoek roasken loat den kiewit zingen dan krieg' wiej lekk're dingen". De overlevering wil, dat voordat het Chris tendom ingang vond in onze gewesten de Meiboom veel overeenkomst vertoonde met onze Palmpaas. Op de Meiboom hoorde het Zonnerad, levende kip en etens waren als het ware om de zon weer aan het draaien te brengen en om de vrucht baarheid uit te lokken. Ook met de „boake" is het al niet anders. Ook hiervoor werd de grondslag door zeer verre voorouders gelegd. Overigens een practisch feest, waarbij men alle snoei- en tfvalhout en tientallen andere af te dan- |3n zaken kan verbranden. Straks brandt reer in heel Twente de „boake" (baken, teken, mijlpaal en vanaf een hoog punt gezien een aardig gezicht. Toch ontbreekt ook hier net datgene wat de „boake" echt zou doen zijn. De diepere betekenis b.v. het verjagen van de duisternis van de win ter, zien wij er niet meer in. Brand trekt altijd veel publiek, dus komt men ook bij de „boake" kijken. Behalve het knetteren van het vuur en het gemompel der om standers hoor je daarbij niet veel. Het is niet onmogelijk, dat het bij ons bekende liedje „Lange, lange riege twentig in de stiege dartig in den rozenkraans veertig in den poppendaans", gezongen dient te worden bij de rondedans rond het Paasvuur. In verschillende plaatsen in de omtrek tracht men de oude gebruiken weer nieuw leven in te blazen door wedstrijden met beloning te organiseren b.v. voor de mooi ste Palmpaas, maar het is niet waarschijn lijk, zelfs practisch onmogelijk, dat men op deze manier de juiste sfeer en het passende ritme weer zal vinden. Jammer, dat ze verdwijnen, dat we er de tijd niet meer voor kunnen vinden, die no dig zou zijn voor deze dingen. Dan maar als volgt?? Advertentie„A.s. Maandag Palm- paasoptocht, start om 2 uur n.m. vanaf de Watermolen. Deskundige jury, prachtige prijzen". Neen, dan maar liever niets. d.d. 12 maart 1959 Behalve de heer Nijland, die verhinderd was deze vergadering bij te wonen, zijn alle leden aanwezig. De Voorzitter, de heer Jordaan, opent deze vergadering, waarbij hij speciaal de heer Joh. Waanders welkom heet, die weer als O.R.-lid voor de weverij zitting heeft. De notulen van de vorige vergadering, die reeds eerder aan de leden werden toege zonden, worden ongewijzigd vastgesteld. Hierna wordt door de Voorzitter aan de •krde gesteld een suggestie van één der eden om op Goede Vrijdag behalve 's mor gens, ook 's middags en 's zaterdags daar opvolgend collectief te stoppen, met ge bruikmaking van de nog gereserveerde uren (8.8 u.). Spreker zegt, dat één en an der verband houdt met de bekendmaking dat op 30 april (Koninginnedag) wordt gestopt met behoud van loon, waardoor de hiervoor gereserveerde uren (4 uur) vrij komen. De O.R.-leden, die inmiddels gelegenheid gehad hebben om te peilen wat hierover de mening is van het personeel, zijn een parig van mening, dat men liever over deze uren later wil beschikken als het mooier weer wordt. Besloten wordt om op Goede Vrijdag 's middags en op zaterdag voor Pasen ge woon door te werken. Een voorstel van één der leden om op za terdag voor Pinksteren wel collectief te stoppen, wordt aangehouden, om hierover nader te beslissen. Sommige O.R.-leden zijn van mening, dat de meerderheid van het personeel ook lie ver op Biddag en Dankdag zou doorwerken. De Voorzitter zegt, dat dit reeds vaker een punt van bespreking is geweest in de voor malige Kernvergaderingen. Spreker wijst er hierbij op, dat vorig jaar door de Kam- garenspinnerij op verzoek van de grote meerderheid, besloten is op Biddag en

Het Anker | 1959 | | pagina 3