19 om het weer in elkaar te krijgen, al zal het misschien nooit meer helemaal kunnen worden wat het geweest is. U moet dat ook niet beschouwen als ondeugd of ver nielzucht. Hij wil dat zelf nu eens uitvin den. Hij begint een zekere mate van vrij heid op prijs te stellen en is er erg op ge steld om zijn eigen initiatief te volgen als hij b.v. zit te bouwen, of als hij in de zand bak zit te spelen, met water kliedert of zijn verfdoos zo mishandelt, dat we er slot noch zin aan kunnen ontdekken. En dan dat tekenen moet er niet op rekenen dat hij iets bepaalds wil tekenen, kleuren of maken. Hij doet maar wat. U weet zelf, dat, bij welke proefneming dan ook, spaan ders vallen en een verstandige moeder zal hem dan ook niet zijn beste kleren aan trekken als hij zo bezig is. Trek hem iets aan dat er tegen kan en laat hem dan j^,ar begaan M tussen drie en vier moet het kind aan gemoedigd worden en niet gehinderd op zijn weg naar onafhankelijkheid. U kunt hem rustig alleen laten spelen in de tuin of de kamer, als U hem maar niet al te lang alleen laat. Ik zou zeggen: net zo lang als hij prettig vindt. U kunt hem ook gerust een half uurtje bij een vriendin uit besteden. Zijn gevoel voor veiligheid zal er zeker sterker door worden als hij eens een poosje van U vandaan is zonder dat hij huilt of onrustig wordt. Hij moet er aan wennen, dat U toch weer terugkomt. Als kinderen zo tegen de vier lopen, gaan ze veel meer aandacht schenken aan hun lichaam. Het komt vaak voor, dat ze dan ineens verlegen worden. Dan mag moeder er plotseling niet meer bij zijn als ze op de W.C. zijn. Als ze dat niet willen, dan moet U ze vooral hun gang laten gaan totdat ze om U roepen om te worden afge veegd of omdat ze hun broek niet kunnen dichtknopen. Dat is allemaal heel normaal en een deel van dat opgroeien waar we over hebben gesproken. Het ligt ook in de normale ontwikkeling en sommige moe- •fs kunnen zich er nogal eens ongerust er maken dat ze nieuwsgierig worden naar het verschil in sekse. Als de kinderen in 't bad zijn, zien ze dat hun broertje, zusje of vriendje anders gemaakt is dan zijzelf, of bij de plas er een heel andere techniek op nahoudt. Nu zouden ze ook wel bijzonder ongeïnteresseerd zijn als ze dat niét opmerkten en als ze het eenmaal hebben ontdekt, dan zullen ze nieuwsgie rig genoeg zijn om er telkens weer de aan dacht op te vestigen. Dat zijn heus geen tekenen van een zieke lijke belangstelling, ze willen het alleen maar weten. Vertelt U het hun dus maar gewoon, op een eenvoudige manier. En U moet vooral niet doen of het iets vreemds of bijzonders is. Eigen keuze Vierjarige kinderen hebben meer gezellig heid en gezelschap nodig dan moeder al leen kan geven. Laat U ze gerust met an dere kinderen spelen en laat U ze, als dat mogelijk is, hun eigen vriendjes kiezen. Dat jongetje, dat er zo keurig uitziet en zo zoet een handje geeft en dat meisje dat altijd zo'n leuke strik in het haar heeft en nooit haar schortje vuil maakt, zou wel eens niet het ideale vriendje of vriendin netje voor Uw schat kunnen zijn. Het is best mogelijk dat hun temperamenten hele maal niet overeenkomen en Uw kind veel meer zou kunnen leren van, of gelukkiger zijn met een kind dat niet zo beleefd, netjes, keurig of lief is. Enige kinderen kunnen heel vaak eenzaam zijn en zich vaak vervelen. De beste oplos sing voor hen is misschien, als er geen an dere kinderen in de buurt wonen, dat U ze naar een kleuterschool stuurt, waar ze kinderen van hun eigen leeftijd kunnen ontmoeten en met hen spelen. Misschien zult U wat moeite moeten doen om Uw enige kind geplaatst te krijgen, maar juist het feit dat het een enig kind is, zal hem, als de leidster een verstandige vrouw is, de voorrang geven, die hem in het milieu brengt, dat hij op die leeftijd zo nodig heeft. Uit: „Spreekuur thuis", maandblad uitge geven in samenwerking met de Konink lijke Maatschappij tot bevordering der ge neeskunst.

Het Anker | 1959 | | pagina 19