HUISHOUDSCHOOL 6 Deze december-maand is weer de maand waarvan we zeggen„Het zijn don kere dagen voor Kerstmis" en inder daad zijn deze dagen overdag miserabel saai, donker en soms vochtig. Maar 's avonds wanneer we de somberheid van het weer buitensluiten en thuis bij de warme kachel zitten, dan is de december-maand tevens de gezelligste maand, die we ken nen. Het klinkt misschien ouderwets, maar hoe genoeglijk is het niet om 's avonds noten te kraken of pinda's te pellen En nu we over noten spreken, wanneer U met Kerstmis soms een mooie schaal met fruit op het dressoir hebt staan, laat de kinderen de noten dan eens mooi inpak ken in stukjes zilverpapier en tussen het fruit in leggen of aan de kerstboom han gen. De huisvrouw kan het met kleine dingen soms erg gezellig maken en het is ook goed het de kinderen bij te brengen, dat gezelligheid thuis waardevol is. In 't vorig „Anker" gaven wij U een re cept van de hambroodjes, die nogal bewer kelijk zijn. Wilt U het zich de Kerstdagen wat gemakkelijker maken en toch gezellig, maakt U dan alléén het sausje met ham en bestrijk de warme massa dik en netjes op toastjes of vierkante stukjes gebakken brood. En wist U, dat een klein toefje ge knipte peterselie daar erg gezellig op staat, heerlijk smaakt en bovendien veel vita minen bezit Dit was iets pittigs, maar we kunnen ook lekkere zoetigheden voor bij de koffie ma ken. Het is natuurlijk gemakkelijk om naar de banketbakker te gaan en iets te kopen, maar doe het eens zelf. Eerst gaan we mokka maken. We hebben hiervoor nodig: 100 gram boter, 50 gram poedersuiker, koffie extract. De boter en de gezeefde poedersuiker roe ren we in een verwarmde kom met een houten lepel tot room. Het koude, sterke koffie extract voegen wij er druppelsgewijs aan toe, tot de boter de koffie niet meer aanneemt. Nu gaan we met „Maria" biscuits enkele variaties maken. De koekjes met de mocca bestrijken en in het midden een gepelde halve walnoot leggen, dat is één manier. Ook kunt U langs de rand van het koekje gepelde pinda's leggen of in het midden een chocolade flik. Heeft U een roomspuit in huis, spuit de room dan op de koekjes, dat staat erg aardig. Bezit U deze niet, dan kunt U met een vork of mes ook garnering aanbrengen. En nu komen we aan de laatste gezellige avond van 1958. Oudejaarsavond U zult zeggen, daarover weten we alles, want dan hebben we „teüfelkes aownd". En dit is een aloud Twents gebruik dat er nooit uit zal gaan. Toch zullen er mis schien ook mensen zijn, die wel eens an ders willen, en wat minder machtig, en eens willen horen hoe men elders oude jaarsavond viert. Nu is oudejaarsavond vieren elders een wijd begrip, want in de meeste Europese landen wordt deze avond buitenshuis gevierd, terwijl wij hier in Ne derland op die avond een kanon kunnen afschieten in de restaurants zonder ie mand te raken. Maar om nu terug te komen op hoe men elders oudejaarsavond viert met het „natje" en het „droogje". De Kerkdienst is meestal vroeg, zodat de mensen weer bijtijds thuis kunnen zijn. Warm eten doet men 's middags of ook wel helemaal niet omdat de smul- lerij op 31 december nogal veel van onze arme maag vraagt. Aan 't begin van de avond wordt er thee gedronken en daarbij de traditione^k lekkernij, oliebollen en appelbeignets geven, wit besneeuwd met poedersuiker. Later gaan we met wat kleine hartige hap jes rond, kleine stukjes worst, blokjes kaas enz. Ook noten kunnen een rol spelen op deze avond. Om 12 uur echter wanneer het nieuwe jaar wordt ingezet, dan zorgen we de punch of warme wijn bij de hand te hebben om elkaar toe te klinken en onze heilwensen uit te brengen. En dan komt als klap op de vuurpijl met een pracht van een sla binnen. Wan neer U de hele avond in de „achterkökne" hebt gezeten, zorg dan dat in de „vuur-

Het Anker | 1958 | | pagina 8