MUZIEKVERENIGING U/ilk etmlna 19 als een misplaatste grap, die eeuwen gele den werd uitgehaald en waar het nageslacht maar mee zit. Grappen, zoals die gepleegd werden door de stamvaders van de families Naaktgeboren en Dekwaadsteniet. Maar toen een belangstellende meneer Olierook eens in oude kerkboeken en andere archief stukken dook, kwam er heel iets anders aan het licht. Het bleek hem, dat nog in de acht tiende eeuw de naam had geluid Holierook, Holijrook, e.d. En ten slotte kwam uit, dat hij afgeleid was van een gehucht Holiër- hoek, nu nog gelegen tussen Delft en Vlaar- dingen. Een groot naamkundige heeft eens gezegd: Wie aan naamkunde doet, moet er voortdu rend op verdacht zijn, dat hij er telkens in kan lopen. Met deze waarschuwing voor ogen wagen wij de start. •len oppervlakkige beschouwing van de londerden namen onzer personeelsleden leert ons al dadelijk, dat deze groep mensen in het Saksische deel van Nederland woont. De namen, die met Van beginnen (zo po pulair in het westen en het zuiden) ont breken hier bijna helemaal, en dat wijst dus al onze richting' uit. De uitzonderingen, zo als Van Brussel, Van Heek, Van Losser, Van Putten, bevestiger^ de regel, dat in de ooste lijke gewesten het woordje „van" in fami lienaam niet aantrekkelijk werd gevonden. Maar dit is nog slechts een negatieve aan wijzing. Positief de oostelijke kant uit wijst het grote aantal namen, dat eindigt op -ink, -kamp en -huis. De laatste twee zouden ook aan Gro ningen kunnen doen denken, maar -ink brengt toch weer naar zuidelijk Overijssel en de Gelderse Achterhoek. Een andere duidelijke aanwijzing van het oosten vinden we in het feit, dat er bij de Ter Horst-mensen naar verhouding veel meer zijn met namen, die beginnen met Ten en Ter, dan in andere delen van het land. Datzelfde geldt voor het verschijnsel, «dat er bij ons nogal wat namen eindigen op kman, nooit op -mans. Na deze algemene plaatsbepaling van de hele groep zullen we de afzonderlijke ach ternamen onder de loep nemen. BRUINS Dit is een zogenaamde vaders- naam. Hij is afgeleid van een oude mans naam, die vroeger in verschillende vormen voorkwamBruyn, Brune, Bruno. Iemand, wiens vader Bruyn heette, en die zelf Jan gedoopt was, werd in de wandeling kortweg aangeduid met Jan Bruyns. Dat was dan een verkorting voor Jan Bruyns sone (Jan Bruins zoon). Toen later de echte geslachts namen in zwang kwamen, werd Bruins een vaste familienaam. Voordien wisselden de namen steeds. Bijvoorbeeld, de zoon van Jan Brujms heette Hendrik. Deze Hendrik stond dan bekend als Hendrik Jans of Hen drik Jansen. Pas, toen de bevolking zich uit breidde en er teveel mannen dreigden rond te lopen met de naam Jan Bruins of Hen drik Jans, ontstonden de vaste familie namen. OTTEN Ookf afgeleid van een voornaam. Iemand heette b.v. Gerrit, en zijn vader Ot- te. Het was dan de gewoonte, dat deze Ger rit door het leven ging als Gerrit Otten. Dat was dan weer een verkorting van een oudere vorm, n.l. Gerrit Otten sone. Voor mensen, die van taalkundige verklaringen houden, voegen we er aan toe, dat het woord Otten een zogenaamde zwakke verbuigings vorm is. Het woord Bruins hierboven was een sterke vorrm Later is Otten tot vaste familienaam ge worden. De voornaam Otte bestaat nog altijd, maar de vorm Otto is meer in de mode gekomen. (Wordt vervolgd) Onze Muziekvereniging „Wilhelmina" schijnt de crisis van de directeurswisseling te boven te zijn. Onder de nieuwe leiding van de heer Sommer Jr. gaan de repetities heel goed. Bij de leden is weer een groot enthousiasme, verschillende jongere krach ten beginnen het orkest al te versterken en zowaar, men heeft thans de concoursnum mers voor de Vaandelafdeling reeds in stu die. Wat zou het toch bijzonder mooi zijn, indien onze Muziekvereniging dit jaar de hoogste onderscheiding, het Federatie- Vaandel, zou kunnen behalen. Wegens de geleden schade gedurende de oorlogsdagen was het voor „Wilhelmina" in 1948 niet best mogelijk het 50-jarig be staan te vieren; wat zou het echter prach tig zijn om in 1958, wanneer wij dan hope lijk op een andere wijze het 60-jarig bestaan van de Vereniging zullen herdenken, in het bezit te zijn van de hoogste onderscheiding, die de Ned. Federatie voor Harmonie- en Fanfaregezelschappen kan bieden. Leden van „Wilhelmina", doet Uw best en zet de schouders onder de door U opgeno men taak; wij hopen dat dit jaar het grote succes Uw deel moge zijn. E. J. B.

Het Anker | 1957 | | pagina 19