tPe^e foitma heejjt je Lachen 20 de vlek in de melk, spoel de plek later met schoon water na en wrijf er dan met een doorgesneden citroen overheen, zolang tot U de plek ziet verbleken. Wit katoenen stoffen kunt U in bleekwater leggen. Inkt van de ball-point. Bewerken met ether. Jam. Dit boterhambelegsel kunt U het best ver wijderen met warm water, omdat het hoofd zakelijk de suiker is die de vlekken geeft. Later komen we er op terug, wanneer de vlekken veroorzaakt worden door de vruch ten, die in de jam zitten. Jodiumtinctuur. Kunt U verwijderen met 1 deel ammonia en 3 delen water. Rode jodium (de juiste naam is mercuro- chroom). Deze vloeistof is zeer lastig te verwijderen. Voor witte stof kan men de vlek in een op lossing van 10% waterstofperoxyde leggen en er bovendien wat ammonia opdruppe- len. Dit moet U overigens nooit doen bij gekleurde stoffen, want dan verdwijnt mèt de vlek ook de kleur. Jus. Eerst verwijdert U de vetstof in de jus met tetra of benzine. Wanneer deze verdampt is, kunt U de bruine vlek, die overblijft, er uit krijgen met warm water met een weinig ammonia. Kalk. Kalkspatten op laten drogen en dan afbor stelen. Dat wat nog aan kalkresten over blijft, met verdunde azijn afnemen. Koffie. Op een wit kleedje is koffie niet zo'n groc^ bezwaar. Stop het direct in 't water en was het later uit. In het vloerkleed of een pluche tafelkleed is het erger. Neem de vlek af met zuivere glycerine en daarna met water en ammo niak. Het volgende is werkelijk gebeurd, maar alleen mensen, die iets van de pad vinderij afweten, zullen er om kun nen gnuiven. Een van de belangrijkste verrichtingen bij een fabriek, dus ook bij ons, is het accuraat uitschrijven van de facturen. Niet alleen de prijs moet kloppen, met eventuele kor tingen of toeslagen, maar ook de omschrij ving der geleverde goederen moet tot in de puntjes worden weergegeven, om van andere gecontracteerde bijzonderheden nog maar te zwijgen. Geen wonder, dat iemand, die zo voortdurend op zijn tellen moet pas sen, ook de nodige aandacht besteedt aan de adressering. Een vergissing met een voorletter trouwens, en een factuur wordt in een klein plaatsje misschien in een ver keerde bus gestopt, en daar kunnen drama's het gevolg van zijn. Aangezien de hoedanigheid van de ge adresseerde nooit achterwege wordt gelaten, beginnen facturen met „Firma „De Heer„N.Vof wat er nog meer voor mogelijkheden zijn. Toen dan ook een ons heel bekend facturist een contract onder ogen kreeg, waar kortweg boven stond „Akela Jansen" met straat en plaatsnaam, zal hij in stilte zijn schouders opgehaald hebben over zoveel achteloos heid. Zijn factuur begon hij daarom hesj^ wat nauwkeuriger met „Aan de firma Ake.^^ Jansen, Van welingelichte zijde is hem later duide lijk gemaakt, dat „akela" een rang is bij de padvinderij. Eet is een meisje, dat het in die kringen behoorlijk ver gebracht heeft. „Baloe" is een andere term op dat gebied, waarmee een lagere rang wordt aangeduid. Het spijt ons eigenlijk wel, dat we niet het gezicht hebben gezien van onze „firma Akela Jansen", toen ze deze betiteling las.

Het Anker | 1956 | | pagina 20