4 9 Ui ~i ederland is een zeer klein land met een groot aantal inwoners, dat jaar op jaar steeds toeneemt. De ruim tien miljoen van nu, zal naar verwacht wordt in 1970 zijn aangegroeid tot twaalf mil joen. Deze enorme bevolkingsaanwas brengt automatisch met zich mee, dat veel thans nog „ongebruikte" grond nodig is voor de uitbreiding van steden, de vestiging van in- ustrieën en de aanleg van nieuwe wegen verband met het toenemende verkeer; _m nog maar te zwijgen over b.v. de oefen ruimte die ons leger nodig heeft en daarbij is aangewezen op de gebieden, die voor een belangrijk deel ook voor recreatie in aan merking komen. Ter illustratie van deze ge weldige „ruimtenood" volgen hier enkele cijfers, die dateren uit 1953. We kunnen aan nemen, dat de toestand sedertdien stellig niet is verbeterd. Als we de totale oppervlakte van ons land delen door het aantal inwoners, dan komen wij op 3400 m2 per hoofd, een oppervlakte van 68 x 50 meter. Op zichzelf een behoor lijk stuk terrein. Maardit moet nog als volgt verdeeld worden voor landbouwgrond (weiland, akkerland land, en tuingrond) 2500 m2 gebouwen (woonhuizen, winkels, fa brieken e.d.) 20 m2 water (rivieren, kanalen, meren e.d.) 200 m2 diversen (dijken, wegen, spoor- en tramlijnen, vliegvelden e.d.) 180 m2 W 2900 m2 Blijft over voor recreatiegebied (bos, duin, heide en moeras) 500 m2 3400 m2 Nederland België Duitsland Frankrijk Zwitserland 500 m2 per hoofd 900 m2 per hoofd 2100 m2 per hoofd 4300 m2 per hoofd 4500 m2 per hoofd Tegelijk met het toenemen van het aantal inwoners en het afnemen van de beschik bare recreatieruimte, wordt het aantal landgenoten, dat er op uit wil trekken, steeds groter. Men behoeft niet veel ver stand van economie, van planologie of an dere wetenschappen te hebben om aan de hand van deze eenvoudige feiten en cijfers te kunnen begrijpen, dat wij inderdaad in ons land iets zullen moeten gaan doen, wil len onze kinderen straks nog in de gelegen heid zijn om van de natuur te genieten. Uiteraard zijn er vele oorzaken, die tot deze situatie leiden, waarop wij geen invloed kunnen uitoefenen. De oplossing hiervan zullen wij in goed vertrouwen aan de over heid en andere daarvoor in aanmerking ko- Echter: deze 500 m2 per hoofd is in z'n ge heel niet voor recreatie geschikt of beschik baar. Denkt U maar aan de moerassen, de water-wingebieden, de militaire terreinen, de particuliere bezittingen. Wanneer we nu eens kijken naar onze buur landen, dan komen we tevens tot de ont stellende ontdekking, dat wij er in Neder land. het slechts aan toe zijn: mende instellingen moeten overlaten. Ge lukkig kunnen wij vaststellen, dat hieraan reeds de nodige aandacht wordt besteed. Toch is er eén probleem mede de oorzaak

Het Anker | 1956 | | pagina 9