gauw het ruime sop kunnen kiezen, want we hadden nog net een staartje van een hittegolf, waardoor ook die enorme bosbranden woedden, die weken en weken duurden. De aankomst in Melbourne is nu niet bepaald om over naar huis te schrijven. Weer gaan er mensen van boord, hun onbekende bestemming tegemoet en eerlijk gezegd is het ons vreemd ze te missen. In 6 weken tijd wanneer je dag aan dag met elkaar omgaat wen je aan elkaar en voor de emigranten was het schip hun laatste stukje Holland dat ze achterlieten. Geen Hol landse taal meer, maar Engels en dat is voor vele mensen nog onbekend. Wel was er iedere morgen aan boord Engelse les, maar daar waren zoveel beginnelingen bij, dat wij ons eigenlijk afvroegen waarom deze mensen zich in Holland al niet eigen hadden gemaakt met deze taal. Een goed begin is 't halve werk. Natuurlijk leer je het betrekkelijk gauw wanneer je niet anders hoort en wel moet, maar dan heb je weer het feit dat je het nooit goed leert schrijven omdat je alleen de klanken kent. 't Is grappig wanneer midden in Melbourne plotseling bezoek komt. Een Hollandse jongen van 18 jaar, die persé boer wilde worden, in Holland geen kans zag, en toestemming van z'n ouders kreeg (hij is enig kind) te emigre ren. Toen hij 17 jaar was vertrok hij per vlieg tuig in z'n eentje naar Australië waar hij nie mand kende. Bij onze ontmoeting was hij op z'n eigen motor gekomen en nu is hij er 3 jaar en heeft een eigen stuk grond en een soort luxe vrachtwagen en bovendien nog een zaagmachine en gaat dan bij de boeren bomen kappen. Bij terugkomst waren de ouders natuurlijk erg blij iemand te spreken, die hun zoon persoonlijk ge zien had. „Zag hij er goed uit?" en „Zag hij er netjes uit?" enz. En nu maakt deze jongen aan stalten een bungalow te gaan bouwen en z'n moeder maakt plannen om eens poolshoogte te gaan nemen of ze daar zou kunnen aarden. Het slagen in een vreemd land hangt af van het aanpassingsvermogen van de emigrant. Blijf nooit omkijken, maar neem de gewoonten van het land aan, des te eerder voelt men zich thuis, want je moet immers. De stad Melbourne heeft geen uitgebreide bin nenstad, men ziet er grote moderne gebouwen, maar nergens een bouwwerk, dat mooi oud is, dat doet vreemd aan wanneer men uit Europa komt waar een eeuwenoude cultuur is en wat toch een bepaalde sfeer geeft. Er zijn mensen die dit missen en blijven missen, en dan heb je een dobber. Mist men dit niet, och, dan probeert men z'n eigen huis te krijgen, je hebt je werk, je hebt je gezin, m'n liefje wat wil je nog meer? Wanneer er goede tijden zijn wordt er goed ver diend en andere tijden zijn er nog niet geweest sinds wij na de oorlog aan 't emigreren zijn ge slagen, maar er zal hard gewerkt moeten wor den, wil men zich een kapitaal bij elkaar spa ren waar men van moet leven wanneer men niet meer kan werken. Melbourne heeft ook een schitterende botani- sche tuin en we kijken onze ogen uit op de exo tische bloemen. Prachtige grote rode canna's en reuzestrui ken bougainville met paarse bloemen, een kleur zoals ongeveer de clematis heeft. De tempera tuur is nog tropisch, hoewel we aan het begin van de herfst staan. We zouden tenminste tegen wintertijd aankomen, maar 's avonds kun je rustig om 12 uur in een zomerjurk lopen zonder dat het woord „koud" je te binnen wil schie ten. Wanneer het winter is dan kun je overdag in een colbertcostuum lopen, maar 's avonds kun je gerust een bontjas aantrekken. Deze winter duurt echter maar kort en ondanks dat er ook wel sneeuw valt krijgen de bladeren geen kans bruin te worden en af te vallen. Alles blijft ook groen en de vernieuwing in de natuur gaat meer geruisloos dan bij ons. Van Melbourne gaat de reis naar Sydney. Voor de emigranten is alles aan boord al prach tig geregeld vóór de aankomst. Alle formali teiten zijn tussen Fremantle en Sydney reeds afgehandeld door de „emigration officer", die met z'n assistent in Fremantle reeds aan boord kwam. De heer R. is zelf een Hollander van geboorte, was jaren in Indië en nu ook reeds 20 jaar in Australië, waar hij niet meer weg wil. Sydney is een stad van bijna 2 millioen in woners en we stellen ons er veel van voor en terecht, want de aankomst stelt ons niet teleur. We varen in een baai en links en rechts van ons liggen tegen de heuvels de woonwijken, als één lange ketting en midden voor na een poos varen verrijst plotseling de City met wolkenkrabbers, waarin hoofdzakelijk kantoorgebouwen en win kels gevestigd zijn. Sydney bestaat dus uit een binnenstad met hoge gebouwen, die je direct laten zien dat je in een wereldstad van formaat bent, en de woonwijken. Deze bestaan allemaal uit bungalows (de woningen zonder verdieping of zolder) en huizen met één etage. Deze woon wijken of suburbs, zoals ze in 't Engels heten, zijn behoorlijk uitgestrekt en toch zijn er meer dan 80. Het is niets gek wanneer je in tram no. 74 stapt en tot de 68e halte rijdt, maar dan nog gaat de tram wel drie kwartier verder vóór deze aan het eindpunt is. Bovendien kun je ook Een Botanische tuin te Melbourne

Het Anker | 1954 | | pagina 7