Mededelingen Huishoudschool Wat kost mij de huishouding eigenlijk? praten, nietwaar? Vergeet niet, dat met dit alles het herstel van de zieke wordt belemmerd, U kent dat vast wel uit eigen ervaring. Ten aanzien van de gezinnen waar onze ge zinsverzorgsters de huishouding waarnemen, gaan we precies als in een ziekenhuis een rust tijd instellen. Tussen 2 en 4 uur is de moeder dan niet te spreken en laten onze meisjes nie mand toe, dringende gevallen natuurlijk uitge zonderd. Ze zijn er dan niet alleen om de huishouding waar te nemen, maar tevens om er voor te zor gen dat de moeder die rust krijgt, die zij nodig heeft om weer spoedig geheel hersteld 't heft weer in eigen hand te kunnen nemen. Dus afgesproken: geen bezoek van 24 uur. N. VINK. De Stichting „Het vierde Prinsenkind" heeft ten doel, kinderen waarvan de vader in de oor log omkwam, en kinderen, die door de oorlog invalide werden, een vacantie te bezorgen in een kamp. We zagen hierover films en vele van onze meisjes verkochten daarna ansichten, pot loodjes en mesjes, voor bijna 300.De helft van dit bedrag is winst, zodat aan 6 kinderen hiermee een vacantie kan worden bezorgd. RECEPT. Eigengemaakt kerstgebak (zonder oven of wonderpan) 2% afgestreken lepel cacao vermengen met 5 afgestreken lepels poedersuiker (gezeefd) en samen kloppen met een ei, in een schaaltje, dat op een bakje warm water staat. 75 gram (dus minder dan 1 ons) plantenvet smelten, ook al op warm water. Is 't gesmol ten, dan door het eerste mengsel kloppen. Wat gesnipperde pinda's en koekjeskruimels erdoor doen. Op boterhampapier of in een klein trom meltje, bekleed met dit papier, steeds een laag koekjes of lange vingers (minstens 1 ons) be dekken met dit mengsel, beurt om beurt. Een nacht laten opstijven en dan op een schaaltje plaatsen. Versier het voor de feestdagen met een klein chocoladeklokje en stuif er, als sneeuw, wat poedersuiker over. Zet bij de Zondagse maaltijden ook iets moois op tafel, zoals een bloemenschaaltje met rode en witte besjes. Veel succes! ii Op het stukje in 't blad van November: „Wat kost mij de huishouding eigenlijk?" zijn enkele dames teruggekomen, met de vraag: „Waarop nog meer bezuingen? Het moet toch kunnen?" Het kan ook wel, maar het is een kunst! Een kunst, die toch wel te leren is. De ene huis vrouw kan met hetzelfde geld heel wat meer dan de ander. Maar laten wij bij het begin beginnen! De uitzet en de inrichting kost heel wat: dui zenden guldensDit is te duur. Moet 't allemaal zoveel zijn? Let ook op 't onderhoud van dit alles. Neem ook geen onnodige dingen: liever één schemerlampje en een wonderpan, dan meer dere tierelantijntjes aan de muur. En de bruiloft met al die andere avonden is dat niet een beetje in te perken? Ze kosten gevers en ontvangers menige diepe zucht. En nu de dagelijkse besturing van de huis houding. De grootste post is in een arbeiders gezin de voeding. En ik schreef, daarop juist niet te bezuinigen en daarover kwam, wat ik wel verwacht had, ook een vraag. Ja, ik beloof een andere keer hierop eens dieper in te gaan, want men kan op de voeding wel degelijk bezuinigen, maar dat moet zo, dat de gezondheid en de weerstand in orde blijven. Het moet niet zo, dat we zeggen: vandaag geen vlees, dus dan niets! Nee, op vleesloze dagen: 1. een extra bord pap, liefst van havermout, of 2. vis gebakken of gekookt, bij het middageten; 3. vis, haring of gerookt, enz. op de boterham. 4. eieren. 5. een maaltijd van bonen, een maaltijd van erwtensoep of bonensoep, een maaltijd van bonen door de stamppot. 6. een maaltijd met kaas, b.v. gebakken aardappelen met op 't laatst dobbelsteentjes kaas erdoor geroerd. Hoeveel melk krijgt ieder per dag gemiddeld? Als 't U blieft niet te weinig. Dan verder te bezuinigen door zelf groenten te kweken. Koken met zo weinig mogelijk wa ter, zodat niets in de gootsteen verdwijnt, want dat is schadelijk. Zelf cake enz. bakken is meer dan de helft goedkoper dan cake uit de winkel. Later hier over nog eens meer. Over kleding en schoeisel hadden we 't al de vorige keer (overgooier o.a.). Stoken. Ja, dat kan de ene ook zuiniger dan de ander. Het scheelt aanmerkelijk door briket ten op het vuur te leggen. De brandstof zelf is dus van invloed, maar ook de soort kachel. Wat vindt U van een haard? Maakt een vulkachel de kamer niet veel war-

Het Anker | 1954 | | pagina 5