Wat doen we met het tekort aan zonnekracht. nier. Hierin worden elke week de uitgaven op getekend. Ook zo de andere uitgaven, zoals huur, kleding, schoenen met hun reparatie, schoolgeld, krant, aanschaf nieuwe dingen in huis enz. Vergeet nooit de post sparen! Het zijn veel „posten", en de een heeft er meer dan de ander. Éénmaal per maand in een zakboekje of ander schrift de opgetelde posten ineens zetten. Bakker en kruidenier enz. kunnen bij elkaar onder een post: voeding. Huur blijft een en dezelfde post, kleding, aanschaf, sparen ook. In een goed gezin bespreken man en vrouw deze eindposten geregeld met elkaar. Dit voor komt gezeur en verwijten. Moet er een nieuwe aanschaf zijn, b.v. een bed voor een opgroeiend kind, dan bespreken, of dit al kan, of dat er een poos gewacht moet worden. Moet er bezui nigd worden, waarop dan? U zult wel zien, dat voeding de grootste post is. Daarop bezuinigen? Nee, nooit. Want dat kost de gezondheid! Waarop dan wel? Nu, mis schien op de kleding! Vaak is iets erg leuk te veranderen, b.v. uit een oude jurk een over- gooier, blouse of kinderjurk maken. Let vooral goed op met kopen van iets nieuws, bijvoorbeeld een mantel, of het past bij jurk, schoenen en tas! In de winkel vergeet je het zo vaak, en als je dan thuiskomt, zie je te laat, dat de kleur nergens bijkomt. En dan moet er weer iets bij- gekocht worden, waarmee anders best maanden gewacht had kunnen worden. In Amerika zijn de vrouwen veel practischer dan hier en overkomt ze zoiets niet. Al op de scholen wordt dit erin gebracht. Als een jong meisje daar b.v. een rok wil naaien, dan mag ze niet zomaar een lap meenemen naar de les. O nee, eerst het korte jasje, schoenen, jumper en blouse meenemen naar de school, en dan wordt overlegd welke kleur, effen of geruit enz. het beste erbij past. Dus eerst kijken en denken en dan pas met overleg kopen. Het wordt er daar dus wel degelijk met de paplepel inge bracht, vooral ook doordat de kinderen na schooltijd al baantjes hebben, zoals voor buren of thuis jong vee verzorgen, boodschappen doen en andere huishoudelijke karweitjes. Waarop nog meer bezuinigen? Ja, dat moet U zelf weten, want als ik het zeg, zeg ik snoep goed, en dan wordt U kwaad (een gezellige Zaterdagavond elke week, met chocolademelk en krentebolletjes of zoiets, onthoud je later veel beter, als je aan je jeugdjaren terugdenkt, dan dat hopeloos veel gesabbel op rommel! Geef liever elke dag appels, wortelen en sinaas appelen Probeer deze laatste weken van het jaar de uitgaven te noteren, en dan in Januari echt aan de slag gaan met opschrijven en overleggen (op twee manieren te verstaan). J. E. VAN DER GAAST. Nu we zo'n slechte zomer hebben gehad, vra gen we ons af, wat ons lichaam voor nadelige gevolgen hiervan kan gaan ondervinden in de komende winter. Immers, de zonnestralen zijn niet alleen behagelijk, maar we hebben de kracht van de zon, die door haar stralen de gehele na tuur voedt, hard nodig, ook al merken we dat maar niet zo. Hoe staat het b.v. op het ogenblik met ons fruit, het is niet zo smakelijk als anders en wat zeggen we dan: „het is niet door de zon gestoofd", vandaar dat ook groente en fruit ver over tijd rijp waren. En zo gaat het nu ook met ons mensen. In de zomer maken we onbe wust een wintervoorraad in ons lichaam om tegen de winter bestand te zijn, vooral de twee meest zonarme maanden December en Januari, maar U begrijpt, dat we nu hoegenaamd geen reserve hebben. Nu dus de natuurlijke afweermiddelen tegen ziekten, zoals verkoudheid, griep en influenza, niet in voldoende mate in ons lichaam aanwezig zijn en al vele mensen over moeheid beginnen te klagen, moeten we hulptroepen laten aan rukken in de vorm van vitamine, waar we tegen woordig gelukkig veel van weten. Nog geen 20 jaar geleden hadden veel zeelui last van scheur buik, dat is een tekort aan vitamine C en open baarde zich door grote blaren in de mond. De oorzaak was het eten van blikgroente, die in die dagen nog niet gevitaminiseerd werd. De men sen kregen dus wel maagvulling, maar voe ding was er niet bij. Geeft uw kinderen en ook Uzelf reeds nu vita mine C-tabletten. Wanneer U dit regelmatig doet, zult U daar zeker profijt van hebben. Per flesje van 100 stuks kosten ze f 1.10. Per 1000 is de prijs f 9. Ook winterwortelen bevatten veel vitamine. Geef uw kinderen dus dikwijls een wortel. Voor de duurte behoeft U dit niet te laten. En wanneer U hutspot kookt, rasp dan de helft van de wortelen en stamp ze er ongekookt door. Probeer het eens voor U „nee' zegt! Ook kunt U Dagravit-totaal nemen; hierin zijn 15 vitaminen en mineralen verwerkt, die nodig zijn voor de opbouw van ons lichaam. Hiervan behoeft U slechts 1 tablet per dag te gebruiken. De kosten zijn f 3.60 voor 100 ta bletten. En vergeet U niet de levertraan aan uw kinderen te geven? Wanneer zij dit moeilijk kunnen innemen is er nog Halitran. Hiervan enkele druppels op een schepje suiker en ze proeven er niets van. Onze voeding bevat veel goede bestanddelen, mits men de juiste kiest. Neem b.v. eens brood. In Holland hebben we twee broodmaaltijden per dag, dus is dit wel een hoofdvoedsel. Maar wat doet men in 't algemeen in Riessen? Men eet wit brood. Dit is enkel en alleen maagvulling, maar alle goede bestanddelen zijn er uitgezeefd. Het echte volkorenbrood van ongebuilde tarwe is hier in Rijssen niet te krijgen. De bakkers zouden er mee blijven zitten. Er zijn echter en kele bakkers, die wel „Tarvo" verkopen, dat is het beste wat te krijgen is. Misschien is er op den duur zoveel vraag naar, dat de Rijssense

Het Anker | 1954 | | pagina 4