wakker gejoeld worden door bloedverwanten, die met spandoeken gewapend, in IJmuiden een laat ste groet aan hun familieleden komen brengen, maar wij weten al genoeg. Dit merken we aan collega's, die al langer varen. Het wordt een uitzonderlijke reis, en voor een lief ding keerden we terug, maar we hebben letterlijk nog acht en negentig dagen voor de boeg, we zitten in het schuitje en we moeten meevaren. Om zes uur is het opstaan geblazen, half zeven ontbijt en om zeven uur moeten de flesjes voor de baby's al worden rondgebracht, dus moet de pap al gekookt zijn. De kinderverzorgsters gaan naar de bovendekken en hebben de wacht bij de baby's, kleuters of grotere kinderen. De grotere kinderen worden door de kinderverzorgsters en de sportleider bezig gehouden met alle soort van handenarbeid en sport. Tot Suez is het nog wat fris en worden de kin derkamers gebruikt die op de bovtniekken ge bouwd zijn, en waar het een feest is voor de kinderen om daar te spelen, want niets ontbreekt er wat speelgoed betreft. Het is voor de kinder verzorgsters een hele zorg om al deze kinderen goed over de grote plas te brengen, maar het voordeel is, dat ze nooit hoeven te rennen en bovendien happen ze de hele dag frisse lucht en zien alles wat we passeren. De hofmeesteressen echter blijven op de dek ken binnen in het schip en het is hun taak o.a. voor de voeding van de baby's te zorgen, drie, vijf of zeven maal per dag. Iedere baby heeft weer zo z'n eigen kleine mensenwensen ten aan zien van deze voeding en het is een heel gedoe vóór de diverse flesjes voor de gehele dag in de ijskast staan. Om half acht zijn de kleuters aan de beurt, dit zijn de kleintjes, die nog niet groot genoeg zijn om in de drukte van een eetkamer te kunnen eten. Daarvoor worden in de pantry boterhammetjes voor hen klaar gemaakt, be schuit of pap al naar gelang de moeder voor haar kindje wenst. Dan komen om acht uur de volwas sen zieken aan de beurt, die het ontbijt eveneens in hun hut geserveerd krijgen. Brood, pap, thee, koffie, compote en beleg of zoals de technische term luidt „opsnit" wordt uit de keuken gehaald en naar de pantry gebracht. Een pantry is een soort keuken waar niet gekookt wordt, maar waar een gootsteen aanwezig is, aanrecht, warm en koud water en waar men tevens alles kan bewaren in ijskast of réchaud, d.i. een grote kast die electrisch wordt verwarmd en waar we dus zolang alle gerechten in plaatsen die we uit de keuken halen en toch ook nog warm aan de passagiers af moeten leve ren. Alles wat eten betreft moeten we ook al weer zelf uit de keuken halen, die twee verdie pingen of dekken lager liggen en die we kunnen bereiken langs nare smalle scheepstrapjes. Het. is dan ook een raadsel dat er nog nooit iemand tenminste op onze reis naar beneden is gerold, wanneer men bedenkt, dat een warme maaltijd bestaat uit: voorgerecht, soep, hoofdschotel en nagerecht. Het is dan te begrijpen, hoeveel zware vrachtjes we te verwerken kregen. Wanneer iedereen heeft ontbeten, halen we alle vaatwerk weer op, wat een hele lading is van twee dekken. Het derde dek zorgt weer voor zichzelf. Op deze twee dekken werken vier hof meesteressen en wanneer we niet oppassen, lopen we elkaar danig in de weg in onze kleine pantry. We hebben echter al ontdekt, dat een goede ver standhouding onontbeerlijk is in zo'n kleine ge meenschap en stilzwijgend hebben we een ver bond gesloten elkaar door de moeilijkheden, die we stellig nog zullen krijgen, heen te helpen. We treffen het niet, want zoals de zaken nu staan, moeten de hofmeesteressen ook het vaat werk wassen dat uit de hutten komt, alles van wege het tekort aan personeel. Gemiddeld staan we met ons vieren ieder drie a vier uur per dag af te wassen. We hebben onszelf na afloop van de reis plech tig beloofd nooit meer één kopje af te wassen of ooit een theedoek ter hand te nemen; maar dit zijn in de practijk wel schone beloftes gebleken. Maar we gaan verder met de dagindeling. Er worden luiers geruild, d.w.z, de moeders komen hun dagelijks kwantum schone luiers halen en De Cathedraal van Algiers. de vuile inleveren. Baby-flesjes worden uitge kookt, vruchtensappen voor de kleintjes klaar gemaakt, kopjes koffie, melk of chocolade aan de zieken gebracht enz. enz., en wéér flesjes rond gebracht.

Het Anker | 1954 | | pagina 9