kelijk bedoeld om bij het falen van het. ene toch nog baat te hebben bij het andere. De meeste zinnebeelden stammen uit een grijs verleden en zijn afkomstig van de heidense godsdienst onzer Germaanse voorouders. De fantasie dezer tekens was om mens, huis en dier te beschermen tegen onheil en in het algemeen, om voorspoed te brengen. Dus naast een negatief ook een positief doel. Na de ker stening van ons land (7001000) kwamen ook de christelijke zinnebeelden in gebruik. Toch heeft het nog lang geduurd eer de hei dense tekens niet meer voor waar werden ge houden. Maar ook daarna bleven zij de gevels sieren en gingen over van geslacht op geslacht. De traditie speelde hierbij een belangrijke rol. De oorspronkelijke betekenis is echter geheel verloren gegaan en tegenwoordig is hun énig doel te sieren. Zij behoren tot de mooie merk waardigheden van elke streek. Wij zouden die oude zinnebeelden niet graag missen. Laten wij onze boerderijen niet ontsie- renLaten wij ze bij nieuwbouw toch weer plaat- w senHet beste is dat zinnebeeld te nemen, dat in de plaats zelf of in de streek gebruikelijk is. Draagt Uw timmerman op om een en ander nauwgezet na te maken! Bij dit artikel zijn een 12-tal zinnebeelden ge plaatst. De rijkdom der vormenschat liet niet toe alle af te beelden. De voornaamste, nog be staande tekens, worden aan de hand van de teke ningen verklaard. A. Heidense zinnebeelden Zonnetehen (afb. 1). Wat zou de mensheid kunnen aanvangen, wanneer er geen zon was? NietsEr zou immers geen enkel leven mogelijk zijnBij de volken, die eens dichter bij de natuur stonden en leefden dan wij nu, nam de zon dan ook de voornaamste plaats in bij hun gods dienst. Onze Germaanse voorouders bijv. ver eerden Wodan a's de zonnegod. De zon zag men als zinnebeeld van leven en kracht. Zij werd ^^voorgesteld door een cirkel. Talloos vele waren ^de variaties op deze figuur. De zonneloop kon in tweeën (zomer en winter) of in vieren (de vier jaargetijden) verdeeld worden. In het eerste geval een cirkel met een staande lijn er midden door, in het tweede een cirkel met een kruis er in. Het wentelende zonnerad stelde men voor door een cirkel met 6, 8 of meer spaken, soms alleen door de spaken. De afbeelding laat een cirkel zien met 6 spa ken. Levensboom (afb. 2). Eens het teken van leven, groeikracht en vruchtbaarheid. Als zoda nig was het een belangrijk zinnebeeld. Vandaar dat onze verre voorouders bomen gewijd had den aan de god Thor en de godin Freia. Onze Meiboom bijv. is nog een overblijfsel van deze boomverering. In het gehele Indo-Germaanse beschavings gebied kwam de boomverering voor. De afbeel ding laat een boom zien met naar boven wij zende takken; ook neerhangende komen voor. Paarden (afb. 3). Deze dieren namen eens een bijzondere plaats in. Immers zij vervoerden mensen en goederen en namen deel aan allerlei werkzaamheden. De schimmels golden bij de Germanen als heilige dieren. De zonnegod Wo dan reed op zijn paard Sleipnir door de lucht! Tot het godsdienstig gebruik behoorde ook het offeren van die schimmels. Na deze plechtig heid plaatste men de schedels der geofferde die ren boven op de gevels, omdat op die wijze allerlei onheil zou worden afgeweerd, zover men de paardenschedels kon zien. De twee op deze afbeelding gebruikte paarde koppen doen nog herinneren aan dit gebruik. Zie ook afbeelding 12. Het paard gold destijds als stamteken dei- Saksen. Donderbezem (afb. 4). Dit teken stelde huis en hof onder bescherming van Donar, god van bliksem, donder en vruchtbaarheid. Men geloof de op deze wijze o.a. gevrijwaard te zijn tegen bliksem. Oorspronkelijk plaatste men wel een bezem op de gevel. De afbeelding laat een ietwat gestyleerd exemplaar zien. Manrune (afb. 5). Oorspronkelijk een mens- vormig teken met de armen naar boven wijzend afgebeeld, maar later ook wel vervormd tot een soort van bloem. Het is het zinnebeeld van de man en de vruchtbaarheid. De afbeelding toont een drietand. Van de oervorm is dus niet veel meer overgebleven. Oelebord (afb. 6). Dit is het stamteken der Friezen. Het belangrijkste zijn hier de make laar met de zwanen. De zwanen waren de levenbrengers. Nu nog vertelt men de kindertjes in Friesland dat ze gebracht zijn door de zwaan! De moeilijkheid is echter wat de eigenlijke reden is geweest van het aanbrengen der zwanen op de oelegaten of -borden. In die vorm zijn ze misschien pas ontsaan na 1500. Van vóór die tijd is van een afbeelding of geschrift niets bekend. De bekende Friese volkskundige Waling Dijk stra neemt aan dat de zwanen het teken waren van de eigen geërfde boerderij, waarvan de eige naar dan het recht had zwanen te houden. Later moet dit recht niet meer als zodanig erkend zijn en kreeg iedere hoeve in Friesland een oelebord. De afbeelding laat een prachtig exemplaar zien. Steeds is de makelaar geflankeerd door de zwanen. Hart (afb. 7). Oorspronkelijk het zinnebeeld voor de aarde en de vrouw, later het teken der liefde. Op de afbeelding een hart, uitgesneden in de houten topgevel. Op afbeelding 2 ziet U onder de boom nog 7

Het Anker | 1954 | | pagina 7