kundige, die men moet zien ais een rem van het Ziekenfonds. Vervolgens worden ook het jaarverslag en het financieel verslag van het Ziekenfonds goed gekeurd. Rondvraag Gevraagd wordt of het tekort van het dub beltjesfonds niet aangevuld kan worden. De Voorzitter antwoordt dat er de laatste tijd verschillende grote uitgaven zijn geweest, door dat enige arbeiders gedurende lange tijd in een ziekenhuis zijn verpleegd. Te hopen is dat het dit jaar gunstiger zal zijn. Ook de post brilmonturen en glazen is aan merkelijk hoger dan voorheen. Verder zegt de administrateur, dat het bedrag dat voor auto vervoer van zieken uitgegeven wordt, ook veel te hoog is. Hier wordt een ruim gebruik van 'gemaakt. Door de leden wordt voorgesteld om voor het dubbeltjesfonds wekelijks iets meer af te hou den om daaruit de kosten te dekken van de men- Isen, die genezing zoeken bij een speciale dokter buiten de plaats, die echter niet als specialist wordt erkend- De Voorzitter merkt op dat het erg moeilijk is hiervoor een regeling te treffen, aangezien dit veel consequenties met zich zal meebrengen. Spreker en ook verschillende leden zijn het er over eens, dat dit zonder een zekere controle tiiet gaat. Hier moet een rem zijn, dat men niet zonder toestemming van de huisarts naar een 'dergelijke dokter toegaat. Ook de leden begrijpen dat dit moeilijk is, doch stellen nog voor om in de gevallen dat men bij een specialist is geweest en hierbij geen baat heeft gevonden en daarna wel door één van be doelde dokters genezen is, in dit geval de kosten te betalen uit het dubbeltjesfonds. De Voorzitter zegt dat hierbij de huisartsen moeten worden ingeschakeld en hun medewer king moeten verlenen, ook al omdat men anders geen controle heeft of de patiënt inderdaad ge nezen is. Besloten wordt dat dit voorstel met het be stuur besproken zal worden. Afdelingskas. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Ook het jaarverslag en het financiëel verslag geven geen reden tot opmerkingen. Wel deelt de Voorzitter nog mede, dat het tekort bij de Afdelingskas belangrijk is gestegen. Verder zijn er van de zijde van het Bestuur geen mededelingen, zodat men overgaat tot de rondvraag. Gevraag wordt hoe het komt dat dit tekort bij de Afdelingskas zo hoog is. De Voorzitter deelt mede, dat dit komt door het grote aantal zieken en mede door het feit, dat verschillende personen langdurig ziek zijn geweest. Nogmaals komt het verzoek om de carenz- dagen af te schaffen. De Voorzitter antwoordt dat men dit reeds gedeeltelijk opgevangen heeft, doch dat men afgezien van de goedwillenden deze regeling niet kan opheffen. Een zeer speciaal geval wordt genoemd, waar in een lichte operatie de arbeider noodzaakte om juist her aantal dagen dat gesteld is voor carenz- dagen thuis te blijven. De Voorzitter verwijst deze personen naar de personeelsafdeling, waar dit geval behandeld kan worden. Verder merkt de administrateur op dat, zoals bekend is, momenteel drie maal per week door de controle-arts gekeurd wordt, hetgeen van grote invloed is op de terugbetaling van de be staande regeling van de carenzdagen. Ter verduidelijking zal hierover in het eerst volgende „Anker" een artikel gepubliceerd worden. Verder wordt geïnformeerd of het niet te ver mijden is dat men na zijn ziekte nog op Zater dagmorgen aan het werk gesteld wordt. Het be doelde geval is reeds met de controlerend arts besproken. Deze dokter zegt dat hij heeft te ver klaren of iemand al dan niet arbeidsgeschikt is en of dit nu een dag in de week is of een Zater dag maakt voor hem geen verschil. Zijn taak is om in opdracht van het uitvoerend orgaan zijn besluit onpartijdig te stellen, in het belang dus van de gezamenlijke leden. In verband hiermede merkt één der leden op dat de man in kwestie hierdoor ook nog schade kan hebben. De Voorzitter zegt dat het de ene keer gun stiger ligt dan de andere keer, doch dat de rege ling, die gehandhaafd wordt, wettelijk voorge schreven is. Tenslotte ontspint zich een discussie over twee gevallen, waarin voor het ene geval geen ont heffing is verleend van de speruren en in het tweede geval wel. Enige leden zijn van mening, dat beide geval len gelijk behandeld hadden moeten worden, De Voorzitter zegt dat in het eerste geval door de specialist wel toestemming is gegeven aan de patiënt om uit te gaan, waarbij de sper uren normaal gehandhaafd kunnen blijven, doch dat in het tweede geval door de specialist ge adviseerd werd voor de betreffende persoon de speruren vrij te geven. Hierna sluiting. Iets over de Ziektewet en onze Afdelingskas. Omdat verschillende personen nog niet weten of doen alsof ze niet weten hoe onze Afdelings kas werkt, menen wij goed te doen hierover nog eens iets te publiceren. Het doel van de Ziektewet is de arbeiders te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, welke tot arbeidsongeschiktheid leidt. Voor een uitkering bij ziekte is geld nodig. Dit geld wordt opgebracht door de werkgevers en door de werknemers. Men bedenke dus, dat dit gelden zijn van de gemeenschap. Om deze gelden te besteden is een onpartijdige uitvoering vereist; dus een onpartijdig medisch advies. Nu zien wij de figuur komen van de controle arts, waarover vaak ondeskundig een mening wordt gevormd, die nogal eens ten ongunste van deze dokter uitvalt.

Het Anker | 1954 | | pagina 4