ervan was de hulpgeestelijke Joseph Mohr, die als zoon van de musketier Franz Mohr en diens vrouw Anna Schorher op 11 December 1792 te Salzbürg werd geboren. Als jongen blfeek hij een zeer goede stem en veel aanleg voor muziek te hébben. In de wonderschone winternacht van 24 De cember 1818 hij was toen priester te Obern- dorf heeft hij, tijdens een wandeling, het Kerstlied' gedicht. Dadelijk begaf hij zich naar zijn vriend Franz Xaver Gruber geboren 25 November 1787 als zoon van een eenvoudige linnenwever die schoolmeester en organist in zijn standplaats was. Tevens was hij een goed baszanger. Tot hem wendde Mohr zich met het verzoek bij het door hem vervaardigde Kerstlied muziek te willen schrijven voor twee stemmen en een koor, met begeleiding van een guitaar. Diezelfde avond nog was de eenvoudige melodie geschre ven. En diezelfde Kerstnacht werd het „Stille Nacht, Heilige Nacht" voor de eerste maal ge zongen in de Sint Nicolaaskerk te Oberndorf. Mohr zelf zong de melodie met zijn mooie tenor stem, de componist zong de bas, met begeleiding van guitaar, omdat het orgel onbruikbaar was. De boeren waren verrukt over de mooie me lodie. En niemand kon vermoeden, dat deze eens de wereld veroveren zou. Jarenlang is Michael Haydn, die te Salzburg woonde, voor de componist gehouden. Gelukkig werd de vergissing bijtijds ingezien. En toen Franz Gruber in 1863 stierf, werd op zijn graf steen het volgende opschrift gebeiteld: „Dem Schöpfer des weltbekannten Weihnachtsliedes „Stille Nacht, Heilige Nacht". Thans klinkt onder de Negers in Afrika, onder de Eskimo's in Groenland, onder de Chinezen en de Bosnegers, ja er is geen land meer, waar het Kerstfeest gevierd wordt of men kent er het lied van Mohr op de melodie van Gruber. Uit „Het Bonte Boek" door H. C. van Dockum. MET KERSTMIS. De ouderen onder U snuiven één dezer dagen vast eens de één of andere geur op in huis van sparregroen bf gebakken koekjes, waardoor ze ineens heel levendig de herinnering aan „vroeger thuis" voor zich hebben. Ze zien Moeder weer bezig met het bereiden van het Kerstmaal, ze zien zichzelf als kind achter Moeder aan drentelen zo in de Kerst- vacantie, misschien om mee te helpen de Kerst boom te versieren of op de laatste dag van het jaar de oliebollen te bakken. Ze weten allemaal best, dat dit niet het be langrijkste is van het Kerstfeest en van het herdenken op Oudejaar, want dat is hef gees telijke. Maar tochde omlijsting, de sfeer, de rust, de brandende kaarsjeswe vergeten het niet en willen het elk jaar, o, zo graag terughebben. •- De huisvrouwtjes, jong en oud, doen daarom veel meer dan ze denken door het. neerleggen van een paar takken denhegróen op mooie plaatsjes in huis, het bakken van de óude'recep- ten, het koken van een feestelijke pudding, het aansteken van de kaarsjes enhet rustig houden der kinderen. Later, heel veel later, bewaren de kinderen deze herinneringen als goud in hun harten. J. E. VAN DE GAAST. ONTSPANNING. Enkele weken geleden, hebben wij kennis ge geven, dat wij weer met de zaaisport zouden aanvangen, indien hiervoor voldoende belang- stenng zou bestaan. Zoals békend is, moesten wij de. e indoortraming geruime tijd onderbre ken wegens gebrek aan een geschikte zaal, ter wijl wij thans zouden kunnen bescmkken over een vleugel van de nieuwe cantine Het is altijd moeilijk iets weer op gang te brengen dat men tijdelijk heeft moeten onder breken en ook onze zaaisport maakt hierop geen uitzondering. De belangstelling bleek zeer gering te zijn, terwijl daarbij nog komt, dat velen in verband met de werktijden slechts om de andere week aanwezig kunnen zijn. Onder deze om standigheden lijkt het ons beter de zaaisport niet voort te zetten, tenzij zich in de naaste toe komst een groter aantal deelnemers (sters) zou opgeven aan de bekende adressen. Indien de heer Jansen dan de Woensdagavond nog voor ons vrij zou hebben, zullen wij gaarne medewer king verlenen de sport te hervatten. V. Sinterklaasfeest TOVA kinderen in het Parkgebouw op Donderdag 3 Dec. 1953. Wat was het weer een heerlijke middag met al die kinderen in het Parkgeboüw. Reeds lang vóór het begin van de poppenkastvoorstelling waren de kinderen aanwezig en het kostte de gérant met zijn helpers heel wat moeite ze een klein beetje in toom te houden en hun luid- Het waren ongetwijfeld goede hoedanig heden welke Sint hier opsomde

Het Anker | 1953 | | pagina 3