Reis Centrale Werkplaats. alles is vernieuwd. Tafels met laden en uittrek- plankjes, lichtgroen geverfd. Vier-pits gascom- foren en een electirsch fornuis, waarop we veel hopen te koken. In 't midden eettafels met een boerenbont servies. Er zal onder 't eten heel wat afgepraat wor den daar!" 30 September 1926 werd deze school gesticht door wijlen de heer M. G. van Heel. 30 September 1953 hopen wij dankbaar door te mogen gaan in een gebouw, dat dan geheel vernieuwd is (als alle meubelen en pannetjes op tijd arriveren). Er komt een dag, waarop de leerlingen fami lie en bekenden mee mogen nemen, om het ge heel te laten zien. Echter moeten de kookcursisten dan enige maanden bezig zijn, want bij de thee hoort dan een eigen gebakken koekje aangeboden te worden. Er komen lijstjes in de fabriek te hangen ^^net de namen van kookcursisten en wanneer ^^de les begint. Er worden dus geen aparte brief jes rondgegeven. J. E. VAN DE GAAST. De torenklok van de Schildkerk sloeg juist half twaalf, toen we met een: „Welterusten en tot de volgende keer" afscheid van elkander namen. Maar voor we dit elkaar toewensten hadden we die dag heel wat gezien en genoten. Wij, leden van de Reisvereniging der Cen trale Werkplaats, hadden n.l. ons jaarlijks uit stapje gemaakt. Om 7 uur 's morgens waren we, onder lei ding van de heer E. H. Boddé, in de grote bus van de Havi Tours vanaf het Schild vertrok ken en via Goor en Lochem ging de tocht door •Ie Gelderse Achterhoek, eerst naar Dieren, vaar een bezoek zou worden gebracht aan de Gazelle Rijwielfabriek. Dit door tussenkomst van Holtkamp's Rijwielhandel. Hier werden we ontvangen door de personeelschef, welke ons meenam naar de prachtige cantine der fabriek, die heel gezellig aandeed, met schilderijen langs de wand en bloemen op elk tafeltje, terwijl er tevens waren ondergebracht de vaandels en ge wonnen ereprijzen van de diverse verenigingen van de fabriek. Nadat ons hier een verversing was aangeboden, werd ons gezelschap vervol gens in drie groepen verdeeld, waarna we onder deskundige leiding gelegenheid kregen om dit grote bedrijf in volle werking te zien. Met enige verwondering zagen we nu, wat een bewerkin gen er alzo nodig waren, vóór het rijwiel, ons populaire vervoermiddel, gereed voor transport de fabriek kon verlaten. Op de modernste ma chines werden alle onderdelen zelf vervaardigd, en stuk voor stuk werd elk deeltje gecontroleerd vóór het gemonteerd werd. Dat de Gazelle rij wielen wel in trek zijn, moge blijken uit het feit, dat men aan de grote vraag bijna niet kon vol doen, terwijl er toch wekelijks veertien- tót vijf tien-honderd rijwielen werden gefabriceerd. Na afloop van de bezichtiging was de heer Boddé de tolk van allen, toen hij dank bracht voor deze leerzame excursie, die enige uren had geduurd. Hierna werd eerst de inwendige mens wat versterkt, waarna de reis werd voortgezet, via Arnhem, door de Betuwe met zijn smalle wegen, welke hoog over de dijken voerden, waarbij men een prachtig gezicht had op de Waal, naar de sluizen bij Tiel. Nadat we hier een poosje hadden vertoefd en gezien hadden dat juist enige schepen werden geschut, werd de bus weer opgezocht, die ons weldra in Tiel zelf bracht. Daar hier juist markt was werd natuurlijk de bekende Rijssense gewoonte om „ew'n nen lek- kern heering te èt'n" niet vergeten, terwijl we tevens een uurtje tijd hadden om even te win kelen, „urn wat te koop'n vuur de wichter in toes", 't Was inmiddels half vier geworden, dus... tijd om in te stappen, want er stond nog meer op het programma. Nadat allen hun plaat sen weer hadden ingenomen werd gestart, en over Eek en Wiel, waar we met de pont over de Neder-Rijn moesten worden gezet, ging de tocht naar Doorn, waar we de voormalige woon plaats van de Duitse ex-keizer bezochten. Wat een keur van historische kunstschatten was hier te bezichtigen; hoe werd ons alles duidelijk op welke wijze de Duitse ex-keizer geleefd had, toen ons de gids vertelde wat voor betekenis de verschillende stukken voor de keizer gehad hadden. Dat ons gezelschap een keurige indruk maakte tijdens de rondleiding bleek na afloop, toen de gids aan de heer Boddé vroeg of hij soms dominé was. Via Amerongen werd nu de terugreis aan vaard, maar eerst werd nog een bezoek ge bracht aan Ouwehands dierenpark. Jammer was het, dat we hier iets te laat aankwamen, zodat men juist bezig was de verschillende dieren op te hokken. Maar geen nood, een der oppassers was bereid met ons rond te gaan, zodat we de dieren, die reeds binnen waren, in hun nacht verblijf konden bezichtigen. Nadat we hierna nog een uurtje gezellig had den vertoefd in het restaurant in het park, werd de terugtocht verder voortgezet over Wa- geningen en Ede door de Hoge Veluwe naar Apeldoorn voor de laatste aanleg. Hier arriveer den we om ruim 9 uur, zodat er nog ruimschoots gelegenheid was om 't café De Zon eens van binnen te bekijken. Dat het niet alleen bij be kijken bleef (er was nog iets in de pot) valt wel te begrijpen. Daar er ook een klein orkestje aanwezig was, duurde het niet lang of verschil lende liedjes in ons Rijssens dialect werden ge hoord. Maar aan alles komt een eind, half elf, instappen en rijden maar, waarna we om precies half twaalf weer in ons goeie Oole Riessen arri veerden, voldaan over de prachtige dag, die we hadden gehad. G. S.

Het Anker | 1953 | | pagina 9