het personeel wordt aangeboden. Het is het resultaat, dat geboren is uit een goede verstandhouding tussen werkgever en werknemer. Het is niet alleen bedoeld als een versiering van het kantoorgebouw, doch U kunt het ook zien als een symbool van de band, die ons samen bindt. Moge deze dag voor U als directie en voor ons als personeel van historische waarde zijn. Als dit geschenk naar Uw genoegen is, dan schenken wij het U ter gedachtenis. De heer J. J. ter Horst beantwoordde deze toespraak ongeveer al volgt Nu we het schone raam, dat zo juist is ont huld, in al z'n kleurenpracht hebben kunnen bewonderen, spreek ik namens de gehele direc tie in de eerste plaats m'n dank uit voor de vriendelijke gedachte, die aan dit waardevolle geschenk ten grondslag ligt. En dat naast het personeel alle gepensionneerden, zowel van de fabriek als van het kantoor, er toe hebben bij gedragen, verhoogt voor ons de waarde er van. Het is mij bekend, dat de gedachte om naar aanleiding van het verrijzen van dit kantoor gebouw iets aan te bieden, voor het eerst eind 1951 in de Kern is geopperd. Met dit voor nemen heeft zowel de bazencommissie als het kantoorpersoneel zich verenigd. De Commissie, aan welke de uitvoering van dit plan werd toe vertrouwd, heeft eer van haar werk. Ik dank de heren B. Ligtenberg, G. J. van Putten (voorzitter van de bazenkern)H. Nieu- wenhuis (voorzitter van de kern)B. J. Ligten berg (vertegenwoordiger van de gepensionneer den) en T. Bouma, die als deskundige z'n waar devolle adviezen heeft verstrekt, zeer hartelijk voor het vele werk, dat zij met zo'n mooi resul taat hebben verricht. Het gebouw is met een sieraad verrijkt, dat naar ik hoop tot in lengte van dagen getuigen zal van de goede gezind heid van het personeel. Ik verzoek genoemde heren de dank der directie ook te willen over brengen aan allen, die aan het geschenk hebben bijgedragen. Sta mij toe, dat ook dezerzijds hulde wordt gebracht aan de firma v. Tetterode en de gla zenier, de heer W. Mulder, die zulk prachtig werk hebben geleverd door hun artistieke opvat ting en de kunde, aan de dag gelegd bij de uit voering van de hun gegeven opdracht. Nu dit gebouw binnenkort zal worden be trokken, stel ik er prijs op de heer T. Bouma, die de architectuur over dit bouwwerk heeft gehad, de eer te geven, die hem toekomt. Hij heeft een werk geschapen, dat in mijn ogen mooi is en degelijk tegelijk, en waarmee we hem en onszelf kunnen gelukwensen. Spreker ging nu even in 't kort na, waar de administratie van de firma Ter Horst Co. zo al gevestigd is geweest. Het eerste kantoor was ten huize van de heer J. H. ter Horst. Dit huis stond in de Grotestraat, daar waar later Notaris Schönfeld Wichers heeft gewoond en nadien Dr de Haas. Er was bovendien een fabrieks- kantoor in de fabriek Beek, waar de employé's hun werk verrichtten. Telefoon bestond er in die dagen niet. Het contact tussen beide kan toren, dat natuurlijk geregeld moest plaats vin den, werd onderhouden door een meisje, dat bij een ongeluk in de fabriek een hand had ver loren en dat dus op deze wijze nog haar brood kon verdienen. Dit meisje (Marieë) is later getrouwd. Zij en haar man (Gerritsen) leven beiden nog. Ze wonen in de Noachstraat. Op den duur werd deze splitsing te lastig, zodat besloten werd een nieuw kantoor te bou wen. Dit kantoor verrees op de plaats van de fietsenstalling tegenover de oude fabriek. Het werd gebouwd onder architectuur van de heer Meijer, directeur van de gasfabriek te Goor. Tijdens de bouw bleek, dat er niet in een trap was voorzien om op de bovenverdiepingen te komen. Deze trap moest toen aan de achter zijkant apart worden bijgebouwd. Dit kantoor werd in 1914 verbouwd en ver groot. Het heeft dienst gedaan tot 29 Septem ber 1844, toen het werd gebombardeerd en totaal uitbrandde. Een zeer gelukkige omstandigheid was, dat, hoewel dit onder kantoortijd gebeurde en allen er in aanwezig waren, geen persoonlijke ongelukken te betreuren vielen. Hierbij valt te vermelden, dat het loonbureau niet in dit ge bouw gevestigd was. De loonadministratie werd aanvankelijk verricht in een kantoor in de fa briek Boomkamp. Later werd het ondergebracht in een apart daarvoor ingericht gebouw op het fabrieksterrein aan de kant van 't station. Na de verwoesting van het kantoor werd door

Het Anker | 1953 | | pagina 5