Toelichtend Rapport bij de beoordeling van de groepen houtbewerking, figuurzagen en houtsnijden Bij de beoordeling is in de eerste plaats de keuze van het onderwerp in ogenschouw genomen. Het moet namelijk niet zo zijn, dat we maar iets zoeken om onze versieringslust op bot te vieren, doch zo, dat wij voorwerpen, die we nodig hebben of die we wensen te bezitten, op een voor het betreffende voorwerp geëigende wijze versieren. Als het voor werp dus onversierd beter tot zijn recht zou komen of aan zijn doel zou beantwoorden, dient het ook onversierd te blijven. Het bepaalde voorwerp moet bovendien een vorm hebben, en van dat bepaalde materiaal en op diè wijze zijn gemaakt, dat het direct als zodanig is te herkennen. Om een duide lijk sprekend voorbeeld te noemen: we moeten geen vogelkooi maken van figuurzaagwerk in de vorm van een kerk. Een vogelkooi heeft immers een dergelijke vorm niet nodig en kan bovendien veel doeltreffender van ander materiaal gemaakt wor den dan van uitgezaagd triplex. Elk voorwerp moet doelmatig zijn en op de meest voor de hand liggen de wijze worden bewerkt. De door ons gemaakte voorwerpen zullen gebruikt moeten kunnen wor den, waarvoor ze zijn bedoeld; dit mag onze ver siering niet verhinderen. Hieruit volgt dus, dat b.v. houtsnijden voor veel meer voorwerpen geschikt is, dan figuurzagen. Het bovenstaande heeft betrekking, op voor werpen, die met een bepaalde bestemming op één der genoemde wijzen worden bewerkt of versierd. Voor voorwerpen echter, die geen gebruikswaarde hebben, doch die worden gemaakt om een meest al verkleinde afbeelding van iets te bezitten en welke veelal onder beeldbouwwerk zullen moeten worden gerangschikt, gelden andere maatstaven. Hier gaat het enkel en alleen om de kunstzinnig heid van de vormgeving of wel om de natuur getrouwheid van de afbeelding. Overigens kan het jury-lid niet nalaten hier op te merken, dat de drie hier genoemde afdelingen nog niet die perfectie vertonen als b.v. de aqua rellen. Ter verontschuldiging kan echter worden aangevoerd, dat vaak een moeilijk te bewerken houtsoort werd gekozen, iets wat voorlopig echter af te keuren is. De maker van het schip blijkt echter over fantasie te beschikken. Laat hij op deze weg verder gaan. Wij raden hem dan echter aan, te pro beren in één materiaal een volledig werkstuk te maken, zonder de hulp van een tweede materiaal, daar dit zo gauw wat stumperig aandoet. De maker van het theeblad geeft met zijn snij werk aan, dat het hem niet geheel aan accuratesse ontbreekt. Had hij nu zijn randlijst niet wat zorg vuldiger kunnen afwerken? En zag hij geen kans de greep in deze rand op te lossen, in plaats van het aanschroeven van de schriele metalen prullen, die er nu aan zitten? Hij vergete niet, dat een dergelijk theeblad zonder glas niet is te gebruiken. Van de aanwezige voorwerpen zijn de kranten hanger en de barometer wel de meest geschikte, om door snijwerk te worden versierd. Deze kunnen immers steeds zonder bezwaar onbeschermd voor het doel worden gebruikt, waarvoor ze zijn bedoeld. Ook de naaidoos is als zodanig vrij juist. Ook deze zal vaak ongebruikt, doch wel direct voor het ge bruik gereed, ergens kunnen staan. Verder zien we met belangstelling uit, naar wat de leden van deze club ons het volgende jaar zullen kunnen tonen. Tot zover het rapport van het jury-lid. Br. In aansluiting op het voorafgaande nog het vol gende Vrijdagavond 4 April j.l. hielden wij onze slui tingsavond op de zaal in de Huishoudschool. Nadat de heer Ligtenberg enige indrukken had weergegeven, o.a. van de Directie en hemzelf betr. de tentoonstelling, werd de heren Slagman en de secre.-penningm. dank gebracht voor het vele werk aan de Club verricht. Verder wekte hij nog op, om meer jongens enthousiast te maken voor de club. Er heerst nu een aangename geest, aldus spr., dus bewaar die en stel het contact niet uit tot het begin van het nieuwe seizoen. Er staat o.a. nog een fietstocht op het programma, waarbij de clubleden ook inge schakeld kunnen worden, in de vorm van controle posten en andere werkzaamheden. De jongens vonden dit fijn en zullen er hun best aan doen, zeggen ze. Ook vond de heer Ligtenberg, dat de jongens eens wat anders moeten aanpakken, dan tot nu toe het geval was, b.v. een radiotoestel bouwen, electrisch kleinwerk en dergelijke. Zorg dat dit op het programma komt; hulp zal niet uit blijven, aldus spr. Wij juichen dit van harte toe (Club). Hierna werd door de secr.-penningm. de uitslag van de beoordeling voorgelezen, waarbij de diverse prijswinnaars een hartelijk applausje ten deel viel. De prijzen werden daarna uitgedeeld, welke zeer x in de smaak vielen. Het is natuurlijk altijd een t moeilijke opgave, om voor ieder het geëigende voorwerp te kopen. Hierna werd onder het genot van een consumptie nog wat nagepraat. Enkele jongens stelden voor, om in de zomer gezamenlijk enkele tochten te maken. De heer Slagman stelde voor om als proef een fietstocht te nemen, met een bezoek aan een museum. De heer H. Dommerholt meende echter, dat een tocht spe ciaal met als doel een museum meer tot zijn recht komt; men kan dan rustig zijn gang gaan. Om niet stuk voor stuk de jongens rond te moe ten, stelde de secr. voor, om b.v. 2 Mei (Vrijdags) even bij elkaar te komen, teneinde dan tot nadere afspraken te geraken. Op een vraag of er ook nog verder aanmerkingen zijn, betoonden zich allen tevreden, waarna de boel werd opgeruimd en de bijeenkomst gesloten. Met glundere gezichten gingen dan de prijs winnaars de trap af. Een volgende keer weer? Br.

Het Anker | 1952 | | pagina 6