Brief uit Canada 4. Over welke dagen wordt kinderbijslag uit gekeerd? a. dagen waarop is gewerkt; b. dagen, waarover de arbeider zonder te heb ben gewerkt, in geld vastgesteld loon heeft ontvangen c. dagen, waarover ziekengeld wordt genoten krachtens de verplichte verzekering geregeld bij de ziektewet; d. dagen, waarover ziekengeld wordt ontvangen ingevolge een regeling bij ziekte (zie art. 24 en 25 van de ziektewet, W. 5-6-1913); e. dagen, waarover een tijdelijke uitkering of rente wordt ontvangen, berekend naar een verlies van arbeidsongeschiktheid van 50 of meer, krachtens de verplichte verzekering, geregeld bij de Ongevallenwet 1921 of de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922; f. dagen, waarop niet gewerkt is, omdat in de onderneming een verkorte werkiveek toe passing vindt, waardoor op Zaterdag of op een andere werkdag niet wordt gewerkt; g. dagen, waarop niet is gewerkt, uitsluitend omdat betrokkene in ploegendienst werk zaam is, waardoor op een minder aantal dagen arbeid verricht wordt dan het nor maal aantal werkdagen. Deze bepaling is van belang voor de arbeiders in de continue- bedrijven, die vaak, omdat in ploegen wordt gewerkt, feitelijk slechts 5 dagen per week werken. Wij menen hiermede in het kort de voor de arbeiders meest belangrijke punten betreffende het recht op de kinderbijslag te hebben belicht. Eventuele volgende vragen kunnen gericht wor den aan de redactie van „Het Anker". L. Canada, 1 Februari 1951. Aan alle „Anker"-lezers. Beste Rijssense vrienden, Niemand mag van een eenvoudig dienstmeisje verwachten, dat zij een goedgefundeerd overzicht van de „mogelijkheden" van dit land kan geven. Wel mag ik zeggen, dat iedere goede werker hier ruim z'n brood heeft, ruimer dan in Holland, om dat. de verhouding lonenprijzen liier beter is. Een doorlopend gebrek aan arbeidskrachten maakt, dat hier niemand lang zonder werk is en is tevens ook de oorzaak, dat men zo gemakkelijk van beroep verandert. Kan men op een andere plaats meer verdienen, dan gaat men heel gemak kelijk van werk veranderen, ook al heeft men dat werk nog nooit gedaan. Het land is groot en het moet in zekere zin nog gemaakt worden. Telkens ontdekt men weer nieu we schatten in de bodem van dit uitgestrekte land als olie, nikkel, steenkool en zelfs goud. Fabrieken en werkplaatsen van allerlei soort rijzen uit de grond en nog moeten er in de toekomst veel en veel meer bijkomen, want er is werk in overvloed. Daarom is het enige waar dit land om vraagt: arbeidskrachten en liefst geschoolde. Over de lonen kan ik geen zuivere beschrijving geven, omdat de verschillende beroepen ook ver schillend worden betaald. Toch geloof ik, dat het gemiddelde fabrieksloon 1 dollar per uur is. Dat maakt in een 48-urige werkweek 48 dollar. In som mige gevallen is dit hoger en soms ook lager naar ik veronderstel. Om enigszins een indruk te geven wat die arbeider met zijn geld kan doen, geef ik hier enkele prijzen van levensmiddelen, kleding en schoeisel. Koffie 1.09 per pond, suiker 0.13 per pond, eieren 0.60 per dozijn, margarine 0.35 per pond, boter 0.70 per pond, vlees 0.80 per pond; het fruit is hier niet zo duur als in Neder land vermoed ik, want laatst kocht ik twee dozijn sinaasappelen voor 0.50. Nu moet ik, om misver stand te voorkomen, zeggen, dat deze prijzen nog al eens variëren, met name fruit is „duur of goed koop", al naar gelang het seizoen is. Ook de kleding is hier niet zo duur in verhou ding tot de lonen als in Holland. A'ooral in de „op- ruimingstijd" (men heeft hier vaak grote oprui ming, zodra er weer een nieuw seizoen aanbreekt) kan men heel voordelig aan kleding komen. Zo zie ik nu in de etalages twee wintermantels van goede kwaliteit naar de laatste mode samen voor 48 dollar. Men moet ze vanzelf beide nemen, maar als men een vriendin heeft, die ook een mantel kopen wil, gaat men samen en men heeft een koste lijke mantel (met bont) voor 24 dollar. Mooie japonnen voor 5 dollar, hoeden (dames-) te be ginnen bij 1.50 en hoger, kousen (nylon) voor 1.35, herensokken 2 paar voor 1.schoenen voor heren 8 dollar en hoger, evengoede kwaliteit als die we in Holland gewend zijn, hoor! Dames schoenen 5 dollar en hoger. Uit deze cijfers kunt u opmaken, dat de Canadese arbeider meer voor zijn loon kopen kan dan de Hollandse. De gehuwde arbeider is practisch belastingvrij en krijgt 5 dol lar in de maand toeslag voor ieder kind. Denk nu niet, dat iedereen hier belastingvrij is, zeker niet maar van belastingdruk: is hier geen sprake. Er zou nog veel en veel meer te vertellen zijn, over het natuurschoon, dat in menig opzicht voor Hol land niet onder doet, al heb ik m'n landje nog te lief om dit volmondig aan een Canadees toe te stemmen; over de bevolking, die over het geheel genomen bijzonder vriendelijk en hulpvaardig is; over de goede naam, die Holland hier heeft en dat men graag juist de Hollanders hier in haalt; over de leefwijze, die maar zo heel weinig verschilt bij Europa. Wel zijn nu b.v. de maaltijden iets anders bereid, maar ze komen toch op hetzelfde neer: aardappelen, groente, vlees, nagerecht, brood, kaas,

Het Anker | 1951 | | pagina 7