Nun Stoomgas en zinne leefebrieje. lil Aanvulling Bibliotheek. Als straks onze club iets steviger staat zullen we natuurlijk ook meer mogelijkheden hebben en meerdere dingen kunnen aanvatten. Tot de jongeren nog ditGrijpt de kans om de tijd nuttig en aangenaam te besteden. Onze club bestaat uit vrienden, die dat reeds doen. Bijgaande foto's laten enkele hoekjes zien van een hobby-contact-avond. A. j. B. Doar zink dan wier, zo ak beloouwd harre met det leste stukk'n, det toew nog gung oawer det henn'n hool'n, en leefebrieje vuur beeste. Non ik meene, det doar genog oawer 'ezeg is, meer det doar 't leste alle kantoor- schriewers ook nog weun biej in 'eslept, en op nun menére, net of ze allemoale leefe brieje vuur ne koo harr'n, vun ik flauw, want wie weet allemoale wal, detter wat zint, deet nog geen pap van ne koo lust, en dan begriep iej wal, dat zukke nog ginne koo wilt zeen. Meer genog doarvan, wiej doot non wier oawer de veugel, en dan zokket disse keer wal is will'n hebb'n over de roofveugel. Doar zint nun hoop soort'n van, en doar umme wik miej biej 'n poar van det soort bepaol'n. Det, ik harre hoaste zeg, zolange at de weerld edreeit hef, ne rolle hef espeult, neet allene biej de veugel, maar ook onder de leu van vrooger. Iej hebt et allemaole al wal is 'ezeène, en vuural met ne mooie blauwe loch, keuj det dan zo mooi zeen, detter nun vogel boaw'n oew cirkeltginnen vleugel wotter krom 'emaakt en toch dreejte meer aalt vedan, tot dette zich op 'n gegeev'n oog'nblik of leut zakk'n en oet 't ooge vot geet. Iej heurt dan nog wal is zegg'n „Zeet den klemmet is dreejn", woer ze dan zeker met bedoelt nun sperwer zon gaauw dinge is det, ej biej de henn'n achter 't hoes stoat, en esse dan allemoale teglieke ,,Keuk" roept, dan snort er zonnen sperwer langs, of leege oawer oe hen, achter de veulkes of doewn an. Behalve dette ook nog wal is nun moes an de kaante maakt, dutte neet veule goods. Meer non zoj zegg'n, wat zint det dan, deet doar roond cirkelt. Non det is in de meeste gevall'n ne buizerd, ne havik of nun slechtvalk. Den eersen en den laasen zeeuw hier hoaste neet aans as in 'n hoarfs, of in 't vuurjoar, terwiel hier ne havik staandvogel is. Zoo ak biej 't begin ezeg hebbe, hebt disse veugel aaltied ne rolle speult, en ik bedoele hier met, det speciaal, nun havik en slechtvalk vuur de Valkenjacht gebroekt weurn. De romantiek, deet um de jacht van vrooger 'eleeg'n is,] doar hebt zeker disse roofveugel een groot aandeel in. Wee zodder gin nun blik will'n sloan in zonne valkenjacht, det alleene de edelen en de groot'n oet die- tied, konn'n hool'n Zoo'j lezen kunt, gun ze met zonne valkenjacht te peerd en dan na tuurlijk in 'n mooi jachtcostuum, gevolgd duur de Valkeniers, de verzorgers van de valken. Veerder wer der nog met 'enömm'n ne tromme en fluit'n, um hiet 't wild met op te jaag'n. Köm der wild in 't zich of weuder wat op 'ejach, dan weur duur 'n valkenier ne valkkapken (dette oawer 'n kop dreug) of 'enömm'n en weure lös 'elaot'n. Dan begun de achtervolging, wat vuur 't wild meestal slech ofleup. Vuural wat ne slechtvalk an betreftden vleug zo hard, dette hoaste ieder wild inhaalt, en dan 'n prooi van under grip. Misslag of ontkomm'n besteet hier hoaste neet. 'n Havik is minder snel, en et 't wild um te veule vuur is, dutte ook geen meujte. Iej begriept allemaole wal, dat zonne valkenjacht vrooger neet veule opbrach, meer het was toe zo, deet det toe neet har, weur neet 'eteld oander de groot'n van de weerld. oet dee tied. En det spreuk toe net zo good es et op 't oog'nblik nog dut. Volgende keer is iets oawer 't vang'n en ofrichten van disse roofveugel. öi, 1964 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 Heerl mijn zoon waar ben je Cor Bruna Als lichtende sterren Nelly van Dijk-Has De verliefde Staretz Poeske Dijkleger Koster Besaan Dappere Kerels De ongeschreven Roman M. A. M. Renes-Boldingh. Het wonder der jaren mm Aart Romijn J. van Guenther A. M. de Joncr J. W. Ooms J. W. Ooms Ernie Pyle I

Het Anker | 1950 | | pagina 6