Loonsverhoging. Verder deelt de Directie mede, dat zij heeft besloten, om aan de kernleden, die in ploegen werken, de tijd uit te betalen, ge durende welke ze een kernvergadering bij wonen in de week dat ze de late ploeg hebben. Vervolgens wordt gesproken over de noodzakelijkheid om enige richtlijnen vast te stellen voor het uitkeren van de in de kern vergadering d.d. 9 Juni 1948 vastgestelde bijdrage van Directie en arbeiders bij over lijden van een gehuwde arbeider of kost winner. De kern zou o.a. graag zien, dat in deze regeling ook werden opgenomen de oud arbeiders, die na genoemde datum gepensi- onneerd werden. De Directie is van mening, dat zich hier bij nog verschillende moeilijkheden kunnen voordoen, en stelt voor om een kleine commissie te benoemen, die deze zaak eens uitvoerig I^kweekt. Besloten wordt, dat deze commissie bin nenkort hiervoor zal bijeenkomen. In de Naaierij wordt aan de meisjes, die copszakken repareren, het gemiddeld loon uitbetaald van de dag, voorafgaande aan die, waarop ze met dit werk zijn begonnen. De kern vindt het niet wenselijk het gemiddeld loon over één dag te berekenen omdat hierin aanmerkelijke verschillen kunnen zitten. Zij verzoekt daarom de Directie be doeld gemiddelde vast te stellen naar de verdiensten van de laatste 6 weken. De Directie zegt, dat het moeilijk is om een zodanige regeling te treffen, dat iedereen tevreden is. Zij doet echter de toezegging dit geval te zullen onderzoeken. Sluiting. L. Als de prijzen stijgen en het loon niet vermeerdert, is er zorg in ieder gezin. Ge lukkig, dat er loonsverhoging is gekomen. Elke loonsverhoging brengt voor het bedrijf meer uitgaven voor sociale lasten, vereveningsheffing enz. met zich mede. De meerdere uitgaven voor lonen en sociale lasten drukken op de productie van iedere arbeid. De spoorwegen zijn in beraad de per sonen- en vrachttarieven te verhogen (inmid dels reeds uitgevoerd) de mijnen verhogen de kolenprijzen, waar bovenop dan nog de hogere vracht zal komen. Olieprijzen zijn al verhoogdalles wordt practisch weer duurder. De bal van de prijsverhoging is aan het rollen. Wat zal het gevolg zijn Zorg in het gezin om de eindjes aan elkaar te knopen Er is zorg in ieder gezin, in ieder bedrijf, maar er zijn ook zorgen over Nederland. Waar zal dit heen voeren? Loonsverhoging als uitvloeisel van prijsverhoging, geeft geen grotere welvaart voor het gezinook niet voor een bedrijf, noch voor ons allen, die tezamen Nederland vormen. Door de Minister is gezegd, dat de pro ductiviteit opgevoerd moet worden, zelfs door ploegenwerk, enz. De Kamer laat er zich zo over uit, dat dit een wissel is op de toekomst. Maar het is de enige redding Tegenover deze loonsverhoging moet niet komen te staan een zich steeds maar voort zettende prijsverhoging aan deze loonsver hoging moet gepaard gaan een opvoering van het rendement van arbeid en machines beide. Immers hoe langer de machines draaien, hoe goedkoper zijn deze aan af schrijving, rente en onderhoud per eenheid productie. Wij weten het toch, een machine verslijt practisch niet, ze veroudert. Dus hoe meer stuks of Kg. ze produceert, des te goedkoper wordt het product. Aan deze dringende eis, verdere prijs verhoging te voorkomen, moeten wij allen medewerken wij kunnen dit doen door in het bedrijf, waarin we werken, meer Kg. of stuks van een bepaald artikel te maken per uur of per week dan tot dusver. Wij kunnen, als de struisvogel, de kop in het zand steken en zeggen „Wij trekken ons er niets van aan, laat maar lopen" maar dan is prijsverhoging het noodzakelijke ge volg. Want een bedrijf moet z'n kosten dekken en in z'n prijzen verwerken. Er is ook nog een andere mogelijkheid en wel deze, dat de kosten te hoog worden en het bedrijf niet meer kan meekomen z'n prijzen zijn te hoog, binnen- of buiten landse fabrikaten zijn goedkoper, met als gevolg geen orders, geen werk, kortere werktijden, lagere verdiensten in gezin en bedrijf, verliezen aan afschrijving, rente,

Het Anker | 1950 | | pagina 3