Nen Sioomgas en zinne leefebrieje Tenslotte wordt nog in herinnering gebracht een reeds eerder gedaan verzoek om de stopcon tacten en schakelaars te vernieuwen in het pakhuis Beek. Tevens zou men hier ook graag een nieuwe lier willen hebben. Betr. de eerste vraag deelt de Directie mede, dat men met de reparatie hiervan bezig is. Aan gaande een nieuwe lier wijst zij nogmaals op de lange levertijden), die hiervoor gevraagd worden. Hierna sluiting. L. Daor hej ter non met, met oewe skriewe- rieje Det was 't eeste wak te heurn kreeg van oonze Jannao. toen ze in t Aanker had zitt n pluustern van disse maond. Ik had der oew nog zo vuur 'ewaorskouwd um der neet met te begin n. Ik keeke un betjen vrömd op, want ik was miej van gin kwaod bewust en ik vreug evir dan ook wakke daon harré. Iej hebt niks edaön, zee ze, meer iej hebt eskreewn, dat ter all's te vind'n is in de natuur, es nou kan den kèl ginnen schupnsteln vind n aï fietsete nen wekke roond. En noe vina ik. dej met den kèl op 'n trad rnun'n, dei? êöe zeuk n. Jé, Jannao, allemaóle good en wal, meer wee is det dan, deet ginn'n steln kan vind n Jè, zeg ze, dat weet ik ook neet, meer der steet onder van H.B. O dan weer ik et waldat is Hermenken. Hee zal ook wal skriew'n oouwer beeste, is neet Jao, det dutte, een heel mooi stukk'n ennao ette skrif, zit an det beeste hooln ook nog wal een betjen an. Det kuj meuilijk beoordeel n Jannao, want ik kenne der wal wat, deet ailene 'n stok hebt oawer 'eheuln, meer daor hej bievuurbeeld den Will m vnn 'n Roes en Beer'nd van de Toeteboer, dee hadd's aalt beeste en dee zett't non 'n niej hoes. Meer iej munn'n dat kèlken toch helpen an nun schupnstell'n, zeg oonze Jannao wief, hans harrie meer neet munn'n skrieuw'n. Jè, Jannao, det wok wal geernet meer daor zit ook ne gevaorlijke kaante ao, vuural asse daor leefebrieje vuur hebt. en asse dan de schuppe nog leewer in 'n aorm hebt as de vrouwe. Daor zak oew is iets yan yetelFn Janno, en dan denk ik, det Hermenken miej ook wal begrip. Herman weet zelf wal, det met ne koo hooln, nun hoop waork koomp te kiek'n. En det mut dan natuurlijk nao stoomtied gebuur'n. En as de dage dan kotter wordt, en iej munn'n dan nog met de schuppe vot, dan kuj merakel gek doon. En daor wil ik vaste neet an met waorken. 't Was vuur 'n oorlog, en nun zekeren Getjan gung ook nog naor 'n stoom. Hee had 't zo veer ebrach, dette met al zin ploetern nao stoom tied, van 'n kalf op ne koo was 'eköxin'n. Zo as te begriep'n, dere 's aown's ette oet 'n stoom kwam, nog eer ne greppe op de schuppe as op de vrouwe, want der mos wat gebuur'n. Det wur nog slimmer, toet 't biejnao duuster was, ette oet 'n stoom köm. Meer Getjan was neet verlèg'n. Toet ter de plaant'n in mossen kreeg Getjan 's aown's de schuppe en de löchte en stapp'n noar 't laand. Daor steukke de löchte an, bun den an krukke van de schuppe, en hee hef de dikste keule had dat jaor. Meer het bleef Getjan neet in 't buis zitt'n. Hee kreeg de hoed an. En 't gebuurn verscheid'n maol, det ter um 's morns 'n stoom oetfluit'n. Zo gunge ook wies nun morn naor zonnen lichaow'nd, 's morns der haals over kop oet. Nun moond vol stoete en met nun sproonk op de fietse. Meer Getjan kon de trappers neet vind'n. Hee wreef zich duur de oogne en toen zagge pas dette op nun sniezoomp zat. Der of, de fietse biej't steur en toew vot. Toet Getjan nen ène vot was, en 't buurmêek'n vreug woer te al hen wol, harre pas in de gaat'n, dette op Holten an fietsen. Zee, Jannao, et den kèl ginn'n schupnsteln harre had, was zo iets neet gebuurd. En daO?Ufflme wik ook neet met Her menken met nen schüpsteln haain, al zolle wjeJ der nog meer neet ééns oawer kuijen det det mag, det is stêln, weer iej det wal? Nee, Jannao, ik hoole miej biej de natuur, en laote de schupp'nstelne zitt n. Dan hooi ik tenminste min beuk'n wat det betreft, schone. Volgende keer hop ik wier es iets te meug n skrieuw'n aower de veugele, et 't tenminste. der redactie good is. 't Beste allemaóle, en tot later Natuur! lefhebber-. Wij hadr uttn bedoeld de jaarvergadering te houden op yfaandag, 12 December, doch door dat vele legert momenteel al zeer bezet zijn met ^'crKZaaa^heden voor de revue, zullen wij deze vergadering verschuiven naar Februari a.s.

Het Anker | 1949 | | pagina 3