Huzarensla ■doön of zöl den nog better wenn. In't lessen hak - iej n' knoop duur, en schriew iej in, meest al mutter de vrouwe nog an te passe komn, um déj zelf zoo vólle neet in de knippe hebt, mér doar vuur mang zee dan ook de baas spóln oawer -de eijer. Héj non soort met vólle witte veern, dan •kriej nog wa n' zoer karwayken, want dee muj ees wasken, aans loop iej der met in de gaate. Mér as leefhebber hej der det wa vuur oawer. 's Woensdags oawns breng iej ze noa 't Park, want dan wot z'inne köwt. Met één kiek iej is ïöond waj teegn hebt zitn, en dan kój meest al a wa zeen wukke van oew of 't wint en wukke et vespóln munn, teegn eure concurentn. Mer Doönderdags 's oauwns kriej ees met rech n'oet- slag, at de kuurmaisters heur wórk hebt e doane, en de kaatn met de besordeelige vuur de kówn "hangt. Wat ne voldoenige geft dan aj n' poar •eeste priezen hebt as beloonege, dej oewe henn, 't heele jaor zoo netjes heb op e' past. Dan koömp ook de kuierrieje pas lös. Ieder- ééne den aj kennt, den neug iej met, naor de lcöwn woert de oewe zit. Joa doar zint wat leefhebbers, dee aj biej eur eegn spil neet vot könnt houwn, en dee at niks aans doót as luustern wat ter n' aander van zeg. Vleen joar moggen de gepensioeneern der Vriejdaags 's middaangs vuur niks ter in, um te kiekn. Jonge, jonge wat n' plezeer deen ze de oöle kerls doar met an, iêj zaggen der wat, dee aans nooit ia 't Park kwamm. Doar koej an zeen, woert de leefebrieje van nen oóln Riessender nog noar oet geet. Vuural aj ze zaggen stoan vuur de" Maleyers, dan kwamm der vehaaln lös oawer biethaann van vroöger, en mér van zukke dinge. Dét de kerls neet leene leefe brieje hebt vuur det henn spil, dét blik pas Zóterdaags at de meesen de vrouwe met brengt um te kiekn, zoodet ter in 't geheel wa' zoo ongeveer n' achhonderd bezuukers komt, en het grootste ge deelte hiervan zint stoom gèste. „Zee," zegt ééne van de ketoorschriewers totn n' vuurzitter van oonze Pluimvee Vereen, „zoo muwt hemn, wiej munn de oóln ook noar 't Park zeen te kriegn en det doój met zonne henn tentoonstellige." En zoo is ook. Mer non scheij ik ter oet, wee koompter non noa miej met 'n stuk oawer zinne leefebrieje? „Nen hennleefhebber." 100 a 150 gr. koud vlees 8 koude aardappelen 2 gekookte bieten uitjes en augurken uit het zuur 1 zure appel mayonnaise of salata (zout) Vlees, bieten, aardappelen, appel, uitjes en augurken fijn hakken of malen en met iets mayonnaise of met olie, azijn, peper en zout (en mosterd) dooreenmengen. Zo nodig wat bruin van jus toevoegen. De massa op een schotel leggen, glad maken, ver sieren b.v. door ze te bedekken met mayonnaise en af te werken met biet, ei of augurkjes of de sla bedekken met de verschillende bestanddelen, die men vóór het mengen afzonderlijk heeft gehouden.

Het Anker | 1949 | | pagina 5