De Weverij. x Spoil. In deze afdeling van de fabriek wordt nu het garen tot een weefsel samengevlochten. Dit gebeurt op het weefgetouw. De weversboom uit de sterkerij wordt in de lagers van het weefgetouw gelegd en de aankno- pers knopen de nieuwe ketting aan de oude. De kettingdraden passeren eerst twee kruis- roeden, vervolgens gaan ze door de hevels, die ondergebracht zijn in de kammenna de hevels gaan ze door het riet. Het riet is bevestigd op de lade van het weefgetouw. Aan weerszijden van de lade bevinden zich de schietspoelbakken. De weefspoel, waarin de cops gelegd is, bevindt zich bij stilstand van het weefgetouw in de spoel bak. In het weefgetouw zijn twee assen onderge bracht, de onderas of excentriekenas en de boven- as of krukas. Op de excentriekenas bevinden zich de excentrieken, die dienen voor de verticalebe- weging van de kammen. Verder bevinden zich op deze as nog de slagneuzen. Van deze slagneuzea wordt de heeh- en weergaande beweging van de spoel over de Iadebaan afgeleid. De krukas zorgt voor de heen- en weergaande beweging van de lade, dus ook van het riet. Van de ladebeweging is ook afge leid de aandrijving van het klinkwerk, dat er voor moet zorgen, dat het weefsel opgerold wordt, en waarmee we tevens de inslagdichtheid kunnen regelen. Als we een effen of plat weefsel willen ma ken van geringe kettingdichtheid dan halen we eerst een kettingdraad door een hevel van de le kam, dan door een hevel van de 2e kam, dan weer een door een hevel van de eerste kam enz. Als nu een van de kammen geheven wordt ont staat de zgn. sprong. Door deze sprong wordt de schietspoel gedreven en deze legt de inslag- draad, het riet schuift nu de inslag aan. Vervol gens zakt de kam weer en de andere wordt ge heven in de sprong die nu ontstaat wordt weer een inslagdraad gelegd enz.: zo ontstaat hof| weefsel, dat nu door middel van het klinkwerli op de doekboom opgerold wordt. Hiermede is in het kort en zeer oppervlakkig de weeftechniek behandeld, die iedere wever wel bekend is. M.J. Het zijn zo soms van die kleinigheden die je onwillekeurig doen terugdenken aan de tijd van vroeger en hoe het toen was. Die gedachte kwam onwillekeurig ook even bij ons op, toen wij in een van de laatste weken toefden in onze Sportzaal bij de oeleningen van onze herenafde ling. Toen gingen onze gedachten even terug

Het Anker | 1949 | | pagina 4