Sanatorium Hellendoorn leis over Juie. Zoals onze lezers wel bekend is, werd de netto recette van de laatste revueavond bestemd voor het Sanatorium te Hellendoorn aan welke inrichting wij een bedrag van f 340,45 konden overmaken. Dit is mogelijk geweest, dank zij het T.O.V.A.- Bestuur voor het gratis afstaan van de zaal en doordat voor deze uitvoering geen stedelijke be lasting verschuldigd was. Bovendien was de zaal die laatste avond uitpuilend vol, terwijl aan vrije bijdragen nog f 33,75 ontvingen. Wij ontvingen een schrijven van de Geneesheer-Directeur Dr. Vos, waaruit wij het volgende aanstippen ik dank U hartelijk, dat U aan ons hebt gedacht en verzoek U mijn dank te willen overbrengen aan allen, die op enigerlei wijze aan het welslagen van Uw plan hebben mede gewerkt." Aan welk verzoek wij dan hiermede gaarne voldoen. IX. De S t e r k e rij In het vorige artikel was de loop van de garens gevolgd in de Spoelerij. Van deze afdeling gaat het kettinggaren, op gemaakt in kruisspoelen, öf naar een voorraad- magazijn, öf direct naar de Sterkerij. Zoals eerder gezegd, zijn de kettingdraden die draden, die evenwijdig aan de zelfkant in de weefsel liggen. Om de kettingdraden in de gewenste vorm voor de weverij te brengen moeten deze dus even wijdig naast elkaar gelegd en opgewikkeld worden. Deze bewerking geschiedt in de jutesterkerij meestal direct op de sterkmachine. Een sterkma- ehine bestaat uit de volgende 4 hoofdonderdelen lste een rek voor het aflopen van de garen kluwens. 2de een papbak met dompelwalsen en afpers- wals. 3de een drooginrichting. 4de een opboomstoel. Het eigenlijke sterken heeft tot doel het garen sterker en gladder te maken zodat het in de weverij beter bestand is tegen de spanningen en de wrijving die het op een weefgetouw on d ervindt. Verder kan het sterken nog tot doel hebben om het garen zwaarder te maken. We zullen nu de loop van het garen op de sterkmachine volgen. Moet een weversboom ge maakt worden van 800 draden, dan plaatsen we 800 kruisspoelen in het rek. De kruisspoelen worden op horizontale spillen gestoken, zodat ze gemakkelijk kunnen Bflopen. Vervolgens worden de draden door een riet en over verschillende walsen geleid, zodat ze allemaal in een plat vlak komen te liggen. Gedurende deze loop worden ze door de papbak gevoerd. In deze papbak bevindt zich de sterkpap. De afperswals zorgt er voor dat de overtollige pap er weer uitgeperst wordt. De sterkpap moet de volgende stoffen be vatten lste een stof met voldoende kleefkracht om de jutevezels aan elkaar te doen kleven, 2de een stof om de draad glad, zacht en soepel te maken. 3de een stof om het aan elkaar plakken van de draden onderling te voorkomen. Vooral voor dicht ingestelde kettingen is dit van belang. 4de een stof om het indringen van de sterkpap in de draden te bevorderen. 5de een stof om een sterk uitdrogen van de ge sterkte kettingen te voorkomen, waardoor de draad te broos »ou worden. 6de een stof om het sterksel voor bederf te behoeden. Nadat het garen de papbak verlaten heeft moet het gedroogd worden. Dit drogen wordt in hoofdzaak op 2 verschillende manieren gedaan lste door middel van aanraking van draden met een of meer met stoom verwarmde trommels, 2de door het garen door een droogkast te voeren, waar het gedroogd wordt door middel van hete lucht. Laatst genoemde methode geeft grotere productie en de kwaliteit van het op deze manier gesterkte garen is beter dan garen dat gedroogd is door middel van verwarmde trommels. Op deze manier sterkt men ook niet vanaf een klossenrek, maar vanaf zogenaamde scheerbomen. Voordat nu het garen opgeboomd wordt, moet het verschillende kruisroeden passeren, zodat de draden, die eventueel toch nog aan elkaar plakken zoveel mogelijk gescheiden worden. Ver volgens lopen ze door een expansieriet, dat is een in de breedte verstelbaar riet. Hiermede kan men de breedte van de weversboom enigszins regelen. Voor het regelen van de sterklengte is een meetwërk aangebracht dat in verbinding staat met een inrichting, die automatisch bij een be paalde lengte van de ketting een verfstip op de ketting aanbrengt. Dit is later in de weverij een aanduiding voor de wever dat hij op die plaats het doek doorsnijden moet. De sterkers hebben een zeer verantwoorde lijk werkals ze fouten maken geeft dit veel oponthoud in de weverij. Wat een sterker in

Het Anker | 1949 | | pagina 5