Onze Personeelsavonden. worden. De draadgeleider houdt de dikke plek ken in de draad, zoals spinlassen en uitstekende houtachtige bastdeeltjes tegen, zodat deze uit hét garen verwijderd kunnen worden. Een kruisspoel bevat het garen van meerde re spinklosjes. Als het garen breekt of als een spinklosje afgelopen is, moet het weer aan elkaar geknoopt worden. Dit moet met zorg gebeuren, omdat slecht aangeknoopte draden of te dikke knopen weer stilstand veroorzaken in de Weve rij. De uiteinden van de knopen mogen ook niet te lang zijn, de spoeler moet dus steeds op effi ciënte wijze gebruik maken van zijn schaartje. Kruisspoelen die aan de kanten lang losliggende draden bevatten, moeten op de bekende manier verbeterd worden. Deze draden veroorzaken pro ductie-verlies in de Sterkerij en geven de sterkers onnodig veel werk. Goed voorbereide kruisspoelen moeten garen be vatten van gelijke lengte; door verschillende oor zaken echter is dit vaak niet het geval. De spoeler moet evenwel altijd goed gebruik maken van zijn meetijzer, zodat de kruisspoelen altijd dezelfde dikte hebben. De gereedgekomen kruisspoelen worden op karretjes gepakt en zo voor verdere bewerking naar de Sterkerij vervoerd. Voo r beretiding van de inslag. De machines waarop de inslaggarens worden verwerkt zijn de copsmachines. Ook hier moeten de zwakke plaatsen uit het garen verwijderd wor den omdat hierdoor ook stilstand van het weef getouw ontstaat. Tevens moet ook om dezelfde reden de nodige aandacht besteed worden bij het maken van de knopen. Het garenlichaam, dat op de copsmachine ontstaat, noemen we cops. De nodige stevigheid van de cops wordt evenals bij de kruisspoel, weer verkregen door het kruisgewijze opwikkelen van het garen. Waar echter bij de kruisspoel het garen op- gewikkeld wordt op een houten huisje, is dit bij de cops niet het geval. Onze vorm van cops noemen we de slauchcops. De gereedgekomen copsen worden door de spoelers in zogenaamde copszakken gepakt en weer op karretjes naar de Weverij of het voor- raadmagazijn vervoerd. Verdere bewerkingen in de Spoelerij zija nog de opmaak van garens in strengvorm verkoop of Ververij. Deze bewerking geschiedt op de garen haspels. Gekochte parens in strengvorm en verf- garens in strengvorm worden ook in de Spoelerij weer in de gewenste vorm gebracht voor Sterkerij of Weverij. Ook dient het overspoelen nog ge noemd te worden, dat is het weer op normale kruisspoeldikte brengen van de garenresten, die in de Sterkerij op de houten hulzen blijven zitten. Verweg het grootste gedeelte van ons bedrijfspersoneel heert aan de uitnodiging van de directie tot bijwoning van deze avonden gaarne gevolg gegeven en dit stemt tot voldoening. Het is bewijs, dat het doel een aangename verzet je te bieden in het leven van allen dag, gewaardeerd wordt. Maar het is ook een stimulans, die allen heus wel eens nodig hebben. Wanneer U op de avond der uitvoering rustig zit te genieten, zal de gedachte misschien wel eens bij U opgekomen zijn, dat bij alles, wat geboden wordt, veel voor bereidend werk nodig geweest moest zijn, doch wij betwijfelen, of U zich wel een juiste voor stelling kunt maken hoeveel doorzettingsvermogen en vrije tijd gegeven is om dit te bereiken. Ja, een flinke dosis doorzettingsvermogen, daarmede moet ieder, die zijn, of haar medewerking ver leent, wel gewapend zijn bij de aanvang der re petities, wil men het tot een goed einde brengen. Deze repetities, hoe kan het anders, zijn wel eens taai, wanneer de leider, en dan hier figuurlijk, steeds maar weer op hetzelfde aanbeeld hamert om dan tenslotte te besluiten met een gezicht, waarop men de critiek kan aflezen. Hij is dan de minst getapte man van de groep die echter geen onzer een kwaad hart toedraagt, omdat wij allen weten, dat alleen een strenge leiding, die het eigenlijk nooit goed genoeg vindt, tot iets goeds kan komen. En zo zijn wij dan ook deze keer weer, na weken, neen, na maandenlange voor bereiding weer tot U gekomen met een revue, die geschreven zou kunnen zijn op de stoep van het postkantoor of aan de fabriekspoort in de Beek naar de motieven van Jnles Verne, maar ont- spoten uit de fantasie van hen, die heel prozaïsch, zoals U en ik, de rookartikelen op de bon kopen. En wanneer dan door de prachtige samenwerking^ van allen deze avonden weer ten volle geslaagd zijn, zijn alle moeiten en zorgen van de lange voorbereiding vergeten en zijn ook deze avonden voor hen, die voor U optreden en de revue NIET zien, een genot. Een prachtige samenwerking hebben wi) ook mogen ondervindnn van het i .O.V.A.-Bestuur. Het was aanvankelijk een wikken of wegen, of de heropening van het Parkgebouw gelijk zou kunnen vallen met de opvoering van onze fa- brieksrevue, m.a.w. of wij de primeur zouden kunnen hebben. Dit lag natuurlijk wel in de lijn, daar dit gebouw in de eersrej. plaats gesticht is, en moet dienen tot ontspanning en ontwikkeling van allen, die aan ons bedrijf verbonden zijn, doch de moeilijkheden waren velé. Door hard werken van onze revueïsten(tes) en door een prettig onderhouden contact met de T.O,\ .A- Commissie konden wij ons personeel tenslotte de primeur van de heropening aanbieden en wij

Het Anker | 1948 | | pagina 6