De invloed van de sport. Sport Wat is het dus een rare tijd Men bouwt en men herstelt Wat misschien weer na korten tijd Opnieuw wordt neergeveld. De wereld is kapot zegt men, Maar dat is zeker mis. Het is de wereld juist, die ons, Nog tot exempel is. Hoe vredig toch is de natuur, Bij licht en zonneschijn, Hoe geurt het bloemken in den hof Wat zingt het vogelein. Het galmt de hele schepping door, Het jubelt als om strijd, Omdat men hier niet vinden kan De afgunst, haat en nijd. Als dit z bij de mensen was, Wat zou 't dan anders zijn. Dat geen gekanker, geen bedrog, Geen valsheid, geen venijn. Dan scheen er weer in ieders hart Een beetje zonneschijn. Er zou inplaats van donk're nacht, Weer licht en leven zijn. Rijssen, }uni 1948. J. H. M. Door de Heer G. J, Kastenberg (Krasserij) werd ons gevraagd welke bepalingen gelden bij verzuim met geboorte, huwelijk en overlijden. In antwoord hierop doen wij hieronder volgen Art. 25 van de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor de Textielindustrie welke luidt als volgt Met uitsluiting van het anders en overigens in artikel 1638c van het Burgerlijk Wetboek be paalde, zal bij verzuim, voorzover dit verzuim binnen de arbeidstijd noodzakelijk is, het loon worden doorbetaald in de hierna te noemen ge vallen en tot de daarbij vermelde maximum-duur a) bij overlijden van de echtgenoot(ote) gedu rende drie dagen b) bij overlijden van vader, moeder, schoonva der, schoonmoeder, kind, broer, zuster, be- huwdbroer, behuwdzuster gedurende twee dagenzo niet inwonend gedurende én dag c) bij bevalling van de echtgenote gedurende één dag d) bij huwelijk van de werknemer zelf gedurende twee dagen e) bij huwelijk van een kind, broer of zuster gedurende één dag. L. Uit de vorige nummers van ons blad zal de lezèi hebben gezien, dat we een sportredacteur hebben, die er zijn mag. Hij streeft een ideaal na, is geestdriftig, gaat recht op z'n doel af en wijkt voor geen hinderpalen. Men kan z'n enthousiasme overdreven noemenwij delen die mening niet. In elk geval is het zo, dat hij zich ten volle geeft aan de zaak, die hij voorstaatveel van z'n vrije tijd offert h$ er aan op. Z'n onbaatzuchtig werk verdient de dank van allen, die er bij betrokken zijn. Buitensporigheden op 't gebied van de sport zullen zich zeker nu en dan voordoen. Maar staan daar geen grote voordelen tegenover In het beknopt verslag van het Congres voor Vreem delingenverkeer, gehouden te Utrecht op 11 en 12 Februari van dit jaar komt o.m. voor een Inleiding door de Heer G. Staalman Azn. over „Vreem delingenverkeer en Horecabedrijf". Een Horeca bedrijf is een bedrijf, dat behoort bij de Vakgroep Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijven. In deze inleiding stelt de Heer S. vast, dat een der belangrijkste factoren in de vrije tijdspasse ring de sport is. In het begin van deze eeuw be perkte zich de uitoefening van de sport tot een klein groepje bevoorrechten. Maar voor de brede massa bleef de sportbeoefening een onbereikbaar ideaalmen had daarvoor eenvoudig geen tijd. Pas sinds 1919 is daarin verandering gekomen. En hoeAlleen de Nederlandse voetbalsport bracht in 1939 reeds tussen de 1500 en 2000 elftallen in het veld. Wanneer we daarbij tellen alle andere takken van sport, gymnastiek, athle- tiek, zeilen, roeien, kampeerders, padvinders, trekkers enz., dan volgt daaruit zonneklaar, dat deze sportbeoefening van onberekenbaar nut moet zijn voor het lichamelijk welzijn van ons volk. Dit is de directe invloed van de sportmaar er is ook een indirecte. Want het is mede de sport geweest, die het gebruik van alcoholica zeer sterk heeft doen dalen, n.l. van 9,26 liter van 50 °/o Per hoofd der bevolking in 1881 tot 1,54 liter in 1938. Wanneer bij deze sterk sprekende verlaging de sport een factor van betekenis is geweest, en dit nemen wij aan, dan behoeven we geen geheelonthouder te zijn om deze invloed van de sport van harte toe te juichen. Onze sportvereniging groeit steeds verder uit en hierin mogen wij ons verheugen. Want nog steeds is het een onomstotelijke waarheid, dat Eendracht macht maakt en hoe groter het aantal deelnemers(sters) is, hoe meer wij op verschillend gebied kunnen bereiken. En wij hebben dan niet in de eerste plaats op het oog een succes op ge leverde prestaties, maar houden meer het oog ge richt op het individu, op het lichamelijk welzijn van onze leden, vooral van hen, die hnn werk achter de machines vervullen zoals wij dat moeten doen achter de schrijfmachine. Dan loopt men het gevaar op de duur naar de machines toe te groeien wanneer geen tegenmaatregelen worden genomes en dan kan onze sport zo uiterst nuttig zijn. Vooral onder de deskundige leiding, waarover wij kunnen

Het Anker | 1948 | | pagina 5